Sztandar Hufca ZHP Pabianice od wielu lat towarzyszy harcerzom z terenu powiatu pabianickiego w ważnych dla hufca chwilach. W symboliczny sposób ukazuje jedność członków organizacji, wspólne cele i misję, którą jest „wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań”. Co roku opiekę nad sztandarem przejmuje jedna z drużyn Hufca ZHP Pabianice, otrzymując tym samym miano drużyny sztandarowej. W tym roku to ważne wyróżnienie zostało przyznane 21. PDH „Husaria”.

Dziś harcerzy pełniących służbę w błekitno-białych getrach można zobaczyć na uroczystościach państwowych, rocznicowych i różnych wydarzeniach hufcowych. Drużyna istnieje od 20 lat, a  funkcję drużynowego sprawuje dh Robert Hauzer. Harcerze spotykają się co tydzień na zbiórkach w harcówce na terenie Szkoły Podstawowej nr 3. Pracę drużynowego wspierają: dh Arek Stankiewicz, dh Adam Suliński i dh Julia Kozdroń.

„Husaria” ma na koncie wiele osiągnięć. W ubiegłym roku zajęła I miejsce podczas gry terenowej „Babilon”, a także na rajdzie „Globus” i „Czatabit”. Wygrała też harcerski Złaz Jesienny i była organizatorem jednej z największych imprez hufcowych – Festiwalu Artystycznego „Wiatrak 2016”.

Za te osiągnięcia drużynie sztandarowej nadane zostały przywileje. Harcerze z „Husarii” m.in. pojadą za darmo na najbliższy Harcerski Start i otrzymają własny baner, który będą mogli samodzielnie zaprojektować. Do rodziców członków drużyny zostaną wysłane listy pochwalne od Komendy Hufca. „Husaria” wzięła także udział w sesji fotograficznej.

Drużynę sztandarową tworzą: Zuzanna KitlińskaFilip ŚwieczewskiMiłosz MalewiczPatrycja BanachKamil Hornik
Julia JakubiecPaulina KaczmarekPaulina Stefaniak, Malwina PawłaJulia MillerMaria Zarzycka, Adam Suliński, Julia Twardowska, Julia Bajkowska, Robert Hauzer i Mariola Dzikowska.