Jak to się pisze „Obieżyświat z wizytą w Pabianicach. Leniwie budził się wrześniowy poranek. Jeszcze szary i cichy, ale już tu i ówdzie ptaki rozpoczęły swój radosny hymn na powitanie dnia. Gdzieś tam na horyzoncie niebo jaśniało rozświetlone złotymi, delikatnymi promieniami.”
A potem było coraz trudniej. Tak Maria Kubiak, polonistka ze Szkoły Podstawowej nr 3, zaczęła dyktować przygotowany przez siebie tekst, rozpoczynając XI Dyktando Ekologiczne.
Do sprawdzianu z języka polskiego przystąpiło 110 uczniów ze wszystkich pabianickich szkół podstawowych i gimnazjów oraz szkół powiatu pabianickiego: Dłutowa, Woli Zaradzyńskiej, Ksawerowa, Rzgowa, Pawlikowic, Mogilna Dużego, Bychlewa, Konstantynowa, Petrykóz, Rzgowa. W ubiegłą środę zapełnili salę Miejskiego Ośrodka Kultury. Dostali długopisy, kartki i podkładki do pisania. Nauczycieli „wyproszono” z sali.
– Z każdej szkoły jest od 3 do 5 uczniów – mówi Katarzyna Cegiełka z Centrum Edukacji Ekologicznej. – Są to uczniowie klas szóstych podstawówek i pierwszych gimnazjalnych.
Prace są anonimowe, opatrzone jedynie symbolem. Maria Kubiak ma miesiąc na ich sprawdzenie.
– Wyniki i mistrza ortografii poznamy w styczniu – dodaje Cegiełka.