Edukacja Globalna – Efekt Domina scenariusze lekcji niedawno rozesłane przez Kulczyk Foundation do każdej polskiej szkoły podstawowej i gimnazjum wzbudziły takie zainteresowanie nauczycieli, że niezbędne będą dyżury konsultantów. Infolinia startuje w piątek 4 grudnia i będzie czynna w dni robocze w godz. 13.00-14.00. 794 121 121 – to ogólnopolski numer infolinii projektu.

- Otrzymujemy bardzo wiele telefonów, także maili z pytaniami i pomysłami, jak korzystać ze scenariuszy. A że autorzy projektu zostawiają tu nauczycielom duże pole do własnej inwencji, warto o tym zacząć rozmawiać. Chcemy doradzić, pomóc w dotarciu do dodatkowych materiałów, może także zasugerować jakieś pomysły – jako pośrednik w dziedzinie dobrych praktyk, by nauczyciele wymieniali się nimi ze swoimi koleżankami i kolegami – podkreślają przedstawiciele Kulczyk Foundation.

O tym, jak przygotować lekcję, będzie można porozmawiać w dni robocze, ale jeśli ktoś poza dyżurem zechce zadzwonić, to konsultanci proszą, by nagrał wiadomość na sekretarkę i podał numer, na który można oddzwonić, ewentualnie zostawił adres mailowy. Co ważne, z infolinią można się także kontaktować za pośrednictwem SMS-ów. Opłaty naliczane są według stawek operatora.

Edukacja Globalna – Efekt Domina to projekt edukacyjny przeznaczony dla nauczycieli i uczniów klas 4–6 szkoły podstawowej i klas 1–3 gimnazjum. Scenariusze mogą być realizowane na lekcjach wychowawczych, lekcjach wiedzy o społeczeństwie, a także w ramach bloku międzyprzedmiotowego lub zajęć dodatkowych. Wykorzystują naturalną dociekliwość dzieci, odwołują się do posiadanej wiedzy i różnych doświadczeń życia codziennego w Polsce. Wszystko po to, by przybliżyć sytuację dzieci wychowywanych w różnych kulturach i tradycjach w innych miejscach na świecie: Laosie, Bangladeszu, Malezji, Zambii, Rumunii i Etiopii. Dwie lekcje dotyczą Polski: łódzkiego hospicjum oraz wspólnoty ludzi, którzy wyszli z bezdomności.

Do każdego scenariusza dołączony jest filmowy reportaż, który stanowi wprowadzenie, ale i pogłębienie omawianych zagadnień. Na płycie znajduje się także galeria poruszających zdjęć, które Kulczyk Foundation zebrała w trakcie realizowania projektów pomocowych w miejscach będących podstawą scenariuszy lekcyjnych. Więcej informacji o projekcie Edukacja Globalna – Efekt Domina w ramach programu Edukacyjny Efekt Domina można znaleźć na stronie www.edukacjaglobalna.com. Na stronie są dostępne wszystkie te materiały, które trafiły pocztą do szkół podstawowych i gimnazjów.