Szkoła uplasowała się na 27. miejscu. To skok w górę w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to była na 311. miejscu. Dwa lata temu I Liceum Ogólnokształcące zajmowało 272. miejsce. Szkoła, tak jak w ubiegłym roku, w rankingu „Perspektywy 2019” wypada lepiej niż II Liceum Ogólnokształcące.

- Jest lepiej niż rok temu, bo jesteśmy wyżej, więc to cieszy – mówi Barbara Żwańska, dyrektor I LO. - Nie znaczy to, ze spoczniemy na laurach. Będziemy ciężko pracować.

Co jest brane pod uwagę w rankingu? Liczą się przede wszystkim wyniki z matur, a także liczba uczniów, którzy są laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad.

Lepszy wynik niż rok temu osiągnęło II Liceum Ogólnokształcące. Szkoła przez ostatnie dwa lata zajmowała 354., a później 340. miejsce. Teraz jest na 293. miejscu. 

W województwie łódzkim I LO zajmuje 22. miejsce. II LO depcze „jedynce” po piętach i jest tuż za nim. Oznacza to, że uplasowało się na 23. miejscu. Najlepsze kolejny rok z rzędu jest Publiczne Liceum Politechniki Łódzkiej.

A jeśli chodzi o pabianickie technika, to od kilku lat najlepiej w rankingu wypada Zespół Szkół nr 2. Szkoła w tym roku zajmuje 256. miejsce. Odnotowała spadek, bo rok temu była na 218. miejscu. To stawia ZS 2 na 24. miejscu w województwie. Do rankingu wojewódzkiego zakwalifikował się również Zespół Szkół nr 3. Szkoła jest na 36. miejscu. ZS 1 w tym roku nie zakwalifikował się do rankingu ani ogólnopolskiego, ani wojewódzkiego.

Ranking co roku przygotowują „Rzeczpospolita” i „Perspektywy”, edukacyjny portal maturzystów. W kapitule zasiadają wykładowcy i nauczyciele, którzy kwalifikują szkołę według wcześniej przygotowanego wzoru.