Najpierw na telebimie w Młodzieżowym Domu Kultury zebrani obejrzeli wojenną animację „Niezwyciężeni”. Później były występy artystyczne. Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego przygotowała patriotyczne pieśni, wiersze i wywiady z naocznymi świadkami tamtych wydarzeń, kombatantami AK oraz powstańcami warszawskimi: prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej porucznik Gryzeldą Studzińską ps. „Zela”, podpułkownikiem i wiceprezesem ŚZŻAK Stanisławem Pasikowskim ps. „Tygrys”, Janem Bernerem, prezesem pabianickiego koła ŚZŻAK oraz Jerzym Małychą, członkiem Armii Krajowej.

To wszystko z okazji uczczenia Dnia Podziemnego Państwa Polskiego. Krzysztof Zajda, dyrektor II LO, krótko przedstawił historię PP i powitał zebranych gości.

Rozmowy z bohaterami wojennymi przeprowadziły uczennice Magda Klimek i Julia Fijołek. Podpułkownik Pasikowski wspominał o walce z okupantem niemieckim i radzieckim. Mówił też o swojej działalności jako żołnierza wyklętego. Podkreślał, że odziały Wolności i Niezawisłości (WiN), to nie są przestępcy.

- Jako dowód podam historię, kiedy oddziały winowskie aresztowały w czasie „komuny” bliską rodzinę Bieruta – siostrę, męża i ich synów. Wpadli oni w zasadzkę przygotowaną przez oddział WIN, który zatrzymał luksusową limuzynę. Zostali aresztowani i siedzieli tydzień w stodole, traktowani w niebrutalny sposób. Po tygodniu zwolniono tę rodzinę bez jakichkolwiek reakcji – opowiadał żołnierz. – Dlatego nie wierzcie w zakłamaną historię oddziałów WIN.

Opowiadał też o swojej walce partyzanckiej i o tragicznej śmierci serdecznego kolegi.

Po uroczystościach w MDK-u w II LO otwarta została wystawa poświęcona Armii Krajowej.

Organizatorami wydarzenia byli Dariusz Wypych, nauczyciel historii i Przemysław Pałosz, polonista.