Dostojnie, bo na Zamku, młodzi pabianiczanie obdarzeni wybitnymi talentami odebrali roczne stypendia.
Martyna Cieślińska, Michał Jarzyna (w dziedzinie nauki), Robert Łaguniak (w dziedzinie kultury), Monika Kuźba, Michał Michalak, Adrianna Oset i Monika Rykała (w dziedzinie sportu) - to tegoroczni stypendyści Rady Miejskiej. Dostaną po 2.000 zł (200 zł miesięcznie). Komisja stypendialna Rady Miejskiej miała do rozpatrzenia 21 wniosków złożonych przez rodziców, opiekunów, nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów. Wybrała 7 najzdolniejszych uczniów. Oni już dostają stypendia:
– Syn chce zostać architektem, dlatego stypendium wyda na lekcje rysunku – mówi mama Michała Jarzyny.
– Ja bym chciała pojechać za te pieniądze do Argentyny – rozmarzyła się Monika Kuźba.
– Odłożę na konto. Będą na wyjazdy na zawody – zapewnia Monika Rykała.
– Zbieram pieniądze na warsztaty w Łańcucie. Jeżdżę tam co roku i przez miesiąc gram po 4 godziny dziennie – opowiada Robert Łaguniak. – Ja uwielbiam grać na skrzypcach.
– Zacznę odkładać na bilet do NBA. Mam zamiar polecieć do Ameryki i tam grać – obiecuje Michał Michalak.

Siedzą od lewej:

Martyna Cieślińska (uczennica Szkoły Podstawowej nr 13) zajęła 5. miejsce w ogólnopolskim konkursie Pingwin z języka polskiego. Została wyróżniona w konkursie wiedzy biblijnej w Kurii Metropolitarnej w Łodzi. Średnia ocen: 5,7.

Monika Kuźba (uczennica SP 13) jest koszykarką. Zdobyła wicemistrzostwo regionu łódzkiego, awans do rozgrywek strefowych mistrzostwa Polski w koszykówce. Brała udział w ćwierćfinałach mistrzostw Polski w Lubartowie. Ma stopień 8kyu w karate tradycyjnym. Średnia ocen: 5,72.

Michał Michalak (uczeń Gimnazjum nr 3) jest w reprezentacji Polski w koszykówce kadetów. Zajął pierwsze miejsce w wojewódzkiej lidze kadetów i w finale strefy, drugie miejsce w półfinale mistrzostw Polski oraz pierwsze miejsce mistrzostw Polski kadetów. Ponadto jest finalistą konkursu historycznego. Średnia ocen: 5,36.

Robert Łaguniak (uczeń SP 5) to bardzo zdolny skrzypek. Zajął pierwsze miejsce w konkursie solfeżowym, finalista Regionalnego Konkursu Miniatur Skrzypcowych, III nagroda w Ogólnopolskich dziecięcych spotkaniach skrzypcowych w Płocku, trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie skrzypcowym w Stalowej Woli, pierwsza nagroda w Regionalnym Konkursie Młodego Skrzypka w Łodzi. Ukończył kurs wiolinistyczny w Niemczech. Średnia ocen: 5,3.

Michał Jarzyna (uczeń Gimnazjum nr 3) zdobył tytuł Matmamistrza klas III w tegorocznym konkursie. Drugie miejsca zajął: w powiatowym konkursie języka niemieckiego, konkursie ekologiczno-chemicznym, powiatowym konkursie matematycznym i powiatowym konkursie Fizyka łatwiejsza niż myślisz. Zdobył pierwsze miejsce w konkursie powiatowym wiedzy o Austrii, wyróżnienie w Międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny i ósme miejsce w ogólnopolskim konkursie matematycznym Panda. Średnia ocen: 5,92 (rekord w historii szkoły).

Monika Rykała (uczennica SP 3) to wybitna szachistka. Była szósta w ogólnopolskich mistrzostwach Polski juniorów, piąta w mistrzostwach w szachach błyskawicznych. Została powołana do kadry Polski juniorek. Średnia ocen: 5,3.

Adrianna Oset (uczennica SP 14) to utalentowana piłkarka nożna. Zajęła pierwsze miejsce w mistrzostwach Polski, czwarte miejsce w mini mistrzostwach Europy, trzecie miejsce w zawodach o puchar prezesa ŁZPN. A ponad to 27. miejsce w ogólnopolskim konkursie polonistycznym, którym wzięło udział 6.333 uczestników. Średnia: 5,7. (w jej imieniu nagrodę odebrała mama)