49 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 przy Gdańskiej dostało po 6.000 zł. Z Zespołu Szkół nr 1 nagrodzono 8 uczniów. Stypendia trafiły do kształcących się m.in. na kierunkach: technik logistyk, technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik fotografii. Muszą je spożytkować na edukację.

O stypendia mogli się starać uczniowie szkół zawodowych. Musieli spełniać kilka warunków. Przede wszystkim ich średnia ocen nie mogła być niższa niż 4,5. Musieli napisać „indywidualny plan rozwoju zawodowego”. Każdy uczeń określał uzdolnienia i zainteresowania. To z nimi miały być zgodne wydatki. Uczniowie dostali stypendia od 6.000 zł do nawet 10.000 zł.

– Mogliśmy liczyć na preferencje dla naszych uczniów, ponieważ kierunki kształcenia, jakie oferuje nasza szkoła, znalazły się wśród zawodów deficytowych określonych w „Barometrze zawodów 2018” dla województwa łódzkiego – tłumaczą szkolni opiekunowie projektu.

Uczniowie za pieniądze ze stypendium mogą kupić oprogramowanie i sprzęt komputerowy czy narzędzia pracy, takie jak aparaty, obiektywy, suszarki do włosów i lokówki.

– Poza tym, możemy zrobić kursy językowe czy kursy prawa jazdy, a nawet szkolenia e-learningowe. Ja kupiłam dużo książek i poszłam właśnie na prawo jazdy kategorii B – mówi Sara Małkus z klasy logistycznej. – Do tego kupiłam laptopa z oprogramowaniem.

– Bardzo się cieszę ze stypendium, bo dzięki temu mogę podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy. Zostałam doposażona w bardzo dobrej jakości sprzęt fryzjerski. Dodatkowym atutem jest to, że mogłam sobie sama wybrać, co to ma być. Kupiłam m.in. prostownicę, karbownicę, falownicę, przybory fryzjerskie i główkę treningową – mówi Aleksandra Łoś z klasy fryzjerskiej.

– Kupiłam również szampony, maski, odżywki do włosów, farby i szczotki. Poza tym większość z nas ma dzięki temu programowi laptopa z pakietem office, drukarkę, tusze i inne przybory szkolne – dodaje Natalia Wojna z klasy fryzjerskiej.

Stypendium otrzymało 3.200 uczniów z województwa łódzkiego. To forma wsparcia szkolnictwa zawodowego.