ad

W którym z polskich miast pieśń „Prząśniczka” rozbrzmiewa co godzinę z wieży ratusza? Kto dostrzegł nieprzeciętną muzykalność Stasia Moniuszki i udzielał mu pierwszych lekcji gry na fortepianie? Takie pytania padły na miejskim konkursie „Stanisław Moniuszko dawniej i dziś” zorganizowanym w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 17.

22 listopada rywalizowało 9 dwuosobowych zespołów wystawionych przez 5 szkół, w których ceni się wiedzę o wybitnym polskim kompozytorze, urodzonym 200 lat temu. Uczniowie bezbłędnie odpowiedzieli na niemal wszystkie trudne pytania. Zwyciężył zespół z SP 3 (Aleksandra Furmanek i  Dominik Michalecki) przygotowany pod okiem i uchem nauczycielki Anity Ceglarek. Drugie miejsce zajął zespół z SP 13 (Piotr Krawczyk i Maksymilian Bittner, podopieczni Lidii Kwasek). Trzy trzecie miejsca przypadły zespołom z SP 14 (Julia Goszcz i Viktoria Tłoczek) oraz dwóm ekipom SP 17 (Amelia Jędrczak i Daria Sobańska oraz Ewa Dubicka i Karolina Karbowiak), podopiecznym Aldony Kubiak.

Rywalizacja była zacięta, liderom deptał po piętach drugi zespół SP 3 (Jakub Guzikowski i Alen Sasanin), ekipa SP 8 (Magdalena Król, Zofia Bednarek, Kinga Muszyńska, Natalia Gałęcka – pod batutą nauczycielek: Pauliny Subczyńskiej i Aleksandry Król) oraz zespół SP 13 (Bartosz Pacześ i Jakub Animucki).

Przebojem konkursu był duży tort w kształcie fortepianu, z czekoladowymi klawiszami, upieczony i ozdobiony przez mamę jednego z uczniów, Annę Sobczak. Mali znawcy twórczości Stanisława Moniuszki spałaszowali go doszczętnie. Konkurs przygotowały nauczycielki z „siedemnastki”: Agnieszka Okruszek i Aldona Kubiak.