Opowiadał o podróży z Sybiru do Indii. Wraz z dwoma kolegami: Filipem Drożdżem i Bartkiem Malinowskim wyruszył tam w 2010 r. Z podróży powstał film dokumentalny oraz książka „Przez dziki Wschód”.

- Inspiracją była dla nas książka Sławomira Rawicza „Drugi marsz”. Rawicz opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru. Głównym bohaterem był Witold Gliński, który pokonał osiem tysięcy kilometrów. Jest on również bohaterem książki „Przez dziki Wschód” – mówił Grzywaczewski.

Tę samą trasę podróżnicy pokonali w sześć miesięcy. Podróżowali pieszo, konno i rowerem. Wrażenia z wędrówki Tomasz opowiedział uczniom I Liceum Ogólnokształcącego. Pokazywał też slajdy upamiętniające charakterystyczne wydarzenia i miejsca.

Młodzież była zainteresowana przygotowaniem takiej wyprawy od strony organizacyjnej. Pytali, ile taka podróż kosztuje, co jedli i gdzie spali podróżnicy.

- To bardzo ciekawy człowiek. Nie jest dużo od nas starszy, a jeździ po świecie, zwiedza i odkrywa ciekawe historie – mówi Tobiasz Obrębski, uczeń drugiej klasy.

Grzywaczewski wytłumaczył młodzieży, co to znaczy „nowoczesny patriotyzm”.

- Dla mnie jest to duma z naszych osiągnięć, z tego, że jesteśmy wolnym krajem od dwudziestu lat. Moim zdaniem nie musimy się wstydzić siebie. Inne kraje też mają wady – mówił.

Spotkanie zorganizowały nauczycielki: Magdalena Przygocka-Wypych i Elżbieta Bohaczewska.

- Chcemy pokazać młodzieży, że warto mieć marzenia i je realizować – tłumaczy Przygocka-Wypych. – Takie spotkanie to też oderwanie od komputera i dowiedzenie się ciekawych rzeczy o świecie.