W pabianickich przedszkolach jest 1.750 miejsc. Rodzice mieli czas na wypełnienie deklaracji do końca minionego tygodnia. Teraz trwa liczenie miejsc, które zostały w poszczególnych placówkach.

Nabór na wolne miejsca rozpocznie się 1 kwietnia. Wniosek należy złożyć do 22 kwietnia.

- Dzieci będą przyjmowane zgodnie z regulaminem – informuje Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji w ratuszu.

W pierwszej kolejności 5-latki i 4-latki, gdyż jest to obowiązek ustawowy. W dalszej kolejności dostaną się dzieci: rodziców samotnie wychowujących pociechy oraz tych, których rodzice pracują. Pod uwagę brany jest również czas, jaki dziecko miałoby spędzać w przedszkolu. W pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci, których rodzice zadeklarują minimum 8 godzin dziennie. Chodzi o pieniądze. Za pięć podstawowych godzin rodzice nie płacą. Dopiero za godziny ponadprogramowe jest złotówka od każdej.

Nie powinno być kłopotów z zapisaniem dziecka do przedszkola, bo obligatoryjnie do szkół pójdzie druga połowa rocznika 2008 i wszystkie dzieci z rocznika 2009.

– Dzięki temu w przedszkolach będzie sporo miejsc, ale musimy mieć przynajmniej kilka zapasowych – dodaje Boryń.

Dla 6-latków, które po badaniach w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dostaną zaświadczenie pozwalające zostawić je w przedszkolach.

Prawdopodobnie nie zabraknie miejsc dla 3-latków. Rodzice coraz częściej chcą wysyłać do przedszkoli dwuipółletnie dzieci.

- Jeśli ktoś się nie dostanie, to będą to najmłodsze dzieci. Te, które tak naprawdę jeszcze powinny chodzić do żłobka – podsumowuje naczelnik.