Kolorowa Lokomotywa ruszy 1 września. To projekt artystyczno-ekologiczny dla dzieci z województwa łódzkiego. W działaniach objętych programem weźmie udział blisko 100 dzieci.

- We wrześniu będą uczestniczyć w trzech rodzajach warsztatów. Dwa z nich będą miały miejsce w parkach krajobrazowych województwa łódzkiego. Dzięki wycieczkom dzieci i młodzież poznają piękno regionu, w którym żyją - opowiada dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Joanna Papuga-Rakowska.

Dla uczestników projektu rozpisane zostaną trzy konkursy:

·         plastyczny pn. „Przyroda wokół nas”,

·         sztuki ludowej rękodzieła  pn. „Sztuka bliska naturze”,

·         fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka”.

Ideą projektu jest stworzenie oferty edukacyjnej łączącej warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia, skierowanej do dzieci i młodzieży województwa łódzkiego. Na projekt składają się warsztaty, konkursy, projekcje filmowe, prelekcje i wycieczki. 

Nagrodzone prace zostaną wyeksponowane na wystawie finałowej w Galerii Kawiarnia Łódzkiego Domu Kultury, której otwarcie przewidziane jest na 18 listopada 2013 roku. Wystawa skierowana będzie do samych autorów prac, rówieśników i rodzin autorów uczestników projektu z województwa łódzkiego.

Projekt „Kolorowa lokomotywa” został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Jego partnerami oprócz Pabianic będą: Mniszków, Skierniewice, Zelów, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Opoczno, Sieradz, Bełchatów, Wieluń, Łowicz i Tomaszów Mazowiecki.