Na razie to tylko matura próbna, ale procedura jest taka sama. Egzaminy rozpoczynają się o 9.00. Maturzyści przychodzą z dowodem, podpisują formularze, piszą tyle samo czasu, ile jest na normalnym egzaminie i mogą pisać tylko czarnym długopisem. W poniedziałek piszą próbną z języka polskiego, we wtorek z matematyki, a w środę z języka angielskiego.

- Zobaczymy, czy pójdzie dobrze. Najbardziej boimy się chyba matematyki. Od poprzednich roczników wiemy, że na próbnych zwykle więcej osób nie zdaje, niż na normalnych. Chyba po tym egzaminie sprawdzającym dostają kopa i zaczynają się uczyć. Liczę jednak na to, że próbny zdam – mówi Izabela Malinowska z ZS nr 3.

Najwięcej osób pisze w II Liceum Ogólnokształcącym. Tutaj jest w tym roku 136 maturzystów. W I Liceum Ogólnokształcącym jest 101 maturzystów. W tych szkołach do matury podchodzi każdy. W zespołach szkół niektórzy z matury rezygnują.

W Zespole Szkół nr 2 egzamin dojrzałości będzie zdawać 107 uczniów, w Zespole Szkół nr 3 – 65, a w Zespole Szkół nr 1 – 33.

Z języków obcych jako obowiązkowy maturzyści w większości wybrali angielski. Kilka osób będzie zdawać język niemiecki i jeden uczeń zdecydował się na język hiszpański.

Przedmioty dodatkowe zdawać będą dopiero na egzaminie majowym. Matury w tym roku rozpoczynają się 4 maja. Wtedy to absolwenci napiszą język polski. Po weekendzie, czyli 7 maja w poniedziałek piszą matematykę, a we wtorek język angielski. Przedmioty rozszerzone będą zdawać do 23 maja. Pabianiccy maturzyści chętnie w tym roku wybierali rozszerzenie z matematyki i angielskiego. W I LO sporo osób wybrało również chemię, w II LO, ZS nr 2 i ZS nr 3 – geografię, w ZS nr 1 – fizykę.