Chwaliły się tym, co mają najlepsze i zachęcały gimnazjalistów do wyboru konkretnych klas lub zawodów.

Było wiele prezentacji i pokazów. Czy pomoże to gimnazjalistom w wyborze?

- Cały czas nie wiem, gdzie mam iść i co robić w przyszłości. Przyszłam na dni otwarte, żeby zobaczyć, w czym w ogóle mogę wybierać. Do podjęcia ostatecznej decyzji jest jeszcze daleka droga – mówi Nikola Witmajer, trzecioklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 16 (Gimnazjum nr 3).

- Po obejrzeniu oferty szkół zamierzam naradzić się z rodzicami. Opowiem im wrażenia i mam nadzieję, że znajdę coś takiego, co mi się spodoba – dodaje Joanna Klimczak z SP 16.

W Zespole Szkół nr 1 prezentowano fiata 500. Była też możliwość sprawdzenia się w jeździe na symulatorze. Zrobili go uczniowie szkoły. Zespół Szkół nr 2 stawia na klasę mundurową. Uczniowie chodzili po szkole w strojach strażackich i wojskowych. W Zespole Szkół nr 3 odwiedzający zobaczyć mogli między innymi pracownię, w której odbywają się na co dzień zajęcia z fryzjerstwa. Dla wielu z nich wielkim zdziwieniem było profesjonalne wyposażenie sali. Największe wrażenie wywarł na gimnazjalistach synchroniczny pokaz uczennic z klasy hotelarskiej.

- Pokazałyśmy, jak prawidłowo ułożyć zastawę na stole. Umiemy to zrobić razem i to fajnie wygląda – mówi Natalia Grzanka z 2 hotelarskiej.

W ogólniakach robiono doświadczenia fizyczne i chemiczne. Pokazywano działalność kół zainteresowań i prezentowano sportowe osiągnięcia uczniów.

- Przyszłam obejrzeć szkoły, ale wiem, że wybiorę hotelarstwo – mówi Karolina Gajzler ze szkoły w Kwiatkowicach.

W tym roku pabianickie gimnazja kończy 350 uczniów.