Nazywa się skomplikowanie, bo xD. Skąd to określenie?

- xD to emotikonka oznaczająca uśmiech – wyjaśnia Agnieszka Jaksa, koordynatorka projektu z grupy wolontarystycznej „Agrafka”. - To właśnie uśmiechem, optymizmem, chcemy zwalczać hejt i agresję.

Inspiracją do stworzenia tego projektu był przekaz prof. Jacka Pyżalskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od wielu lat zajmującego się badaniami związanymi m.in. z agresją elektroniczną i cyberprzemocą wśród młodzieży. Odkrył, że największy udział we wzmocnieniu lub osłabieniu działań sprawcy przemocy ma grupa. To świadkowie są kluczowymi osobami w powstrzymywaniu zjawiska przemocy, ponieważ w największym stopniu mogą wpłynąć na zmianę tej sytuacji. Niektórzy stoją po stronie napastników – wspierają ich. Inni reagują na przemoc jako obrońcy. Jeszcze inni to obserwatorzy. Żadne z powyższych zachowań świadka nie jest obojętne w procesie przemocy. Każdy świadek albo pomaga ofierze, utrudniając prześladowanie, albo ułatwia dręczenie i tym samym wspiera sprawcę.

Projekt wdraża 46 młodych pabianiczan w wieku od 13 do 15 lat, szczególnie wrażliwych na krzywdę ludzką, wybranych przez uczniów i nauczycieli. Uczą się, jak reagować na przemoc, a później wiedzę tę przekażą rówieśnikom. Partnerem tego przedsięwzięcia została pabianicka policja. Na warsztatach pt. „Bezpiecznik”, które poprowadzili policjanci z Zespołu ds. Nieletnich, młodzież dowiedziała się, jakie kary grożą za stosowanie agresji i przemocy rówieśniczej. Policjanci poruszyli także problem tolerancji w szkole, zapoznali z pojęciami stereotypów i uprzedzeń.

Projekt xD to fenomen na skalę kraju. Jeszcze nikt w Polsce nie uczył młodzieży, jak oddolnie reagować na sytuacje agresywne. Uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu będzie 5 grudnia podczas Gali Wolontariatu w ramach Pabianickich Obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Wtedy też premierę będzie miał spektakl oraz spot społeczny.