Na uroczystość zaproszeni zostali przede wszystkim byli żołnierze AK i reprezentanci Związku Sybiraków, bo to dla nich i o nich było to spotkanie w pabianickim MOK-u. Licznie przybyły też władze powiatu i miasta, uczniowie gimnazjów, szkół podstawowych i oczywiście uczniowie I LO.

Nie była to zwykła akademia – młodzież ze „Śniadeckiego” zagrała spektakl, w którym pokazała dramat życia w okupowanej Polsce: tajne nauczanie, kolportowanie podziemnej prasy, fałszowanie dokumentów, przygotowanie do powstania warszawskiego. Tłem dla aktorów (doskonałe role Patrycji Kardas, Tomka Morawskiego, Kuby Ransza i Olka Duńca) byli lektorzy, informujący o tworzeniu Podziemnego Państwa Polskiego, jego strukturach, akcjach dywersyjnych. Tę historię zaprezentowali: Patryk Krykwiński, Marek Siuda, Kacper Płusa oraz Dawid Kilański. Klasa IIa pokazała ulicę wojennej Warszawy – ich zaangażowanie w wyszukiwanie strojów i rekwizytów dla handlarzy ulicznych było imponujące. Klimat ulicy stworzyły też Joanna Bednarkiewicz i Natalia Kilańska, śpiewając zakazane piosenki – „Siekiera, motyka” i „Nie ma jak wojna”. Grali im: na gitarze Marta Tadejczyk, na akordeonie (gościnnie) - Jakub Trzeciak. Przygotowanie młodych konspiratorów do powstania warszawskiego i budowanie barykad zilustrowała Daria Beton, pięknie śpiewając piosenkę „Dziewczyna z granatem” przy akompaniamencie Marty Tadejczyk na gitarze. Najbardziej przejmująco zabrzmiała piosenka „Warszawo ma”, obrazująca klęskę powstania i tragedię mieszkańców stolicy – zaśpiewała ją Martyna Stępień przy akompaniamencie skrzypiec (Paulina Rubajczyk) oraz fortepianu (Olek Duniec). O efekty specjalne zadbał Krystian Franiak. Spektakl przygotowały nauczycielki I LO Magda Klewin i Beata Strzałkowska-Koźlenko.

„Przejmujące”, „wzruszające”, „pięknie pokazane” – to najczęściej słyszane pochwały od widzów. Uczniowie I LO zebrali zasłużone oklaski i gratulacje. To dzięki ich zaangażowaniu i ciężkiej pracy spektakl przypominający historię Polskiego Państwa Podziemnego i tragedię powstania warszawskiego odniósł duży sukces.