W Szkole Podstawowej nr 15 odbyła się symultana szachowa. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Rozmawialiśmy z jednym z pomysłodawców imprezy, Krzysztofem Długoszem.

- W rozgrywkach wzięło udział osiemnaścioro uczniów i uczennic. Z przykrością stwierdzam, że nikomu nie udało się wygrać ze mną ani zremisować. Było bardzo fajnie. Dzieci poznały przy okazji historię gry w szachy- mówi trener.

Impreza odbyła się w tej lokalizacji po raz kolejny. Miały tutaj także miejsce eliminacje do turnieju „Szachy nocą”. „ Piętnastka” jest  jedyną szkołą w Pabianicach, w holu której znajduje się ogólnodostępna, duża szachownica.

- W pracowni , gdzie odbywały się rozgrywki, patronował Józef Piłsudski ( na ścianie wisi obraz marszałka-przyp. red.), wielki miłośnik szachów, a na dole, przy głównym wejściu, Maria Skłodowska-Curie, która jako umysł ścisły byłaby świetna w tę grę- wtrąca dyrektor szkoły, Grzegorz Hanke.

- Z panem Hanke mamy kontakt na bieżąco. Od dzieciństwa interesujemy się szachami. Mając tyle lat, co dzieci, które uczestniczyły w turnieju, graliśmy razem przed blokiem na ławce. Stąd to nasze organizowanie takich imprez -  odpowiada pan Krzysztof.

- Jestem do dyspozycji szkół. Bardzo chętnie zorganizuję pogadanki szachowe, aby zachęcić do dalszego zgłębiania tajników gry. Można o niej opowiadać bardzo długo, tyle ile jest kombinacji. Szachy to nie tylko gra, ale i dziedzina sztuki, nauki, filozofia- wszystko razem wzięte , mieszczące się w 32 klockach i 64 polach- zachęca Długosz.

Wszyscy zainteresowani grą w szachy mogą zgłosić się do sekretariatu MOK-u. Zajęcia odbywają w pracowniach artystycznych przy ul. Traugutta 2, w poniedziałki od 16.00, wtorki od 18.00, środy od 16.00 i w soboty od 11.00.