Zwycięzcy turnieju recytatorskiego z Pabianic oraz okolic przeszli do wojewódzkiego finału konkursu.
W eliminacjach rejonowych „Wierszy o Polsce i Polakach” wzięło udział 40 uczestników z powiatu pabianickiego oraz gmin - Rzgów i Brójce. 34 osoby rywalizowały ze sobą w kategorii recytacji, a 6 osób – w kategorii poezji śpiewanej. Młodych wykonawców oceniało jury w składzie: Marcin Wartalski – aktor, reżyser, kierownik ośrodka teatralnego w Łódzkim Domu Kultury, Maria Prusisz – polonistka i Łukasz Szatkowski – muzyk.
W finale znaleźli się: Aleksandra Paprocka z Gimnazjum nr 1 w Konstantynowie Łódzkim („Sen o Warszawie” Marka Gaszyńskiego, „Czas nas uczy pogody” Jacka Cygana), Justyna Jakóbek ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Pabianicach („Sprawiedliwość” Jana Twardowskiego, „Preludium deszczowe” Wandy Chotomskiej), Agnieszka Hoja ze Szkoły Podstawowej w Woli Zaradzyńskiej („Najlepszy kucharz” Igora Sikiryckiego, „Zwierzęta” Igora Sikiryckiego), Szymon Zgoła ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Konstantynowie Łódzkim („Wilk u dentysty” Tadeusza Śliwiaka, „W leśniczówce” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego), Aneta Kuna z Gimnazjum w Dłutowie („Chmury” Wisławy Szymborskiej, „Ptaki – pytaki” Jonasza Kofty).
Przyznało również wyróżnienia: Ewelinie Jaśkiewicz z Gimnazjum nr 1 w Konstantynowie Łódzkim, Ewelinie Bąbik z Gimnazjum nr 1 w Pabianicach, Paulinie Garczyńskiej z Gimnazjum im. św. Wincentego a’Paulo w Pabianicach, Marcie Jagudzkiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pabianicach, Jakubowi Kubiakowi ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Pabianicach, Bartoszowi Lewandowskiemu z Gimnazjum nr 1 w Pabianicach, Aleksandrze Marek ze Szkoły Podstawowej w Dłutowie, Beacie Pawlak z Gimnazjum w Piątkowisku i Dominice Sobczak z Gimnazjum nr 3 w Pabianicach.
Konkurs miał miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach.