W Gimnazjum nr 1 egzamin pisało 119 gimnazjalistów, w Gimnazjum nr 2 - 76, a w Gimnazjum nr 3 - 202. Pisali również uczniowie klas trzecich w Gimnazjum im. św. Wincentego a' Paulo.

O 9.00 rozpoczął się egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie.

- Był łatwy – twierdzą uczniowie z Gimnazjum nr 3. - Na pewno pytania były prostsze niż na egzaminie próbnym.

Po godzinnej przerwie gimnazjaliści pisali język polski. Wielu wychodziło przed czasem. Maciej Zieliński z Gimnazjum nr 3 poranny egzamin napisał w 35 minut, zamiast w 60.

- Napisałem wszystko – twierdzi. - Rozprawka dotyczyła tego, czy ciekawość to dobra cecha, czy zła. Przytoczyłem jeden argument za i dwa argumenty przeciw.

W pabianickich gimnazjach egzamin przebiegł bez problemów.

- Nikt nie próbował ściągać – dodaje Grzegorz Hanke, dyrektor Gimnazjum nr 2.

Jutro uczniowie napiszą egzamin z przyrody i z matematyki.

- Tego boję się najbardziej – mówi Dawid Możyszek z Gimnazjum nr 3. - Jeśli nie będę czegoś wiedział, to po prostu strzelę. Nie warto zostawiać nierozwiązanych zadań, bo jest spora szansa, że wytypuje się dobrą odpowiedź.

W piątek ostatnia część egzaminu - test z języków obcych. Uczniowie mogą napisać egzamin na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.

Wyniki będą 18 czerwca.

- Od wyniku zależy, czy dostaną się do wymarzonej szkoły. Do tego doliczane są punkty za wybrane przedmioty ze świadectwa – mówi Waldemar Boryń, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.