17 listopada na skrzyżowaniu dróg: powiatowej i miejskiej Grzegorz Mackiewicz  Prezydent Miasta Pabianic wraz z Krzysztofem Haburą Starostą Powiatu Pabianickiego zwołali briefing prasowy, na którym mówili o powstających drogach rowerowych na Bugaju. Prezydent wraz ze Starostą wspólnie podjęli działania mające na celu skomunikowanie centrum miasta z osiedlem Bugaj.

Miasto Pabianice buduje na odcinku Nawrockiego ponad 300 metrów ścieżki rowerowej, połączone z wymianą chodnika i obejściem dwóch wiat przystankowych. Starostwo Powiatowe natomiast buduje 140 metrów ścieżki rowerowej dwukierunkowej z szerokim na 2,5 metra chodnikiem.

Jak mówił Krzysztof Habura w tym roku ścieżka rowerowa będzie poprowadzona do ul. Brackiej, w przyszłym roku do 20 Stycznia, a następnie do ul. Warszawskiej. Obok, na ul. Grota-Roweckiego zostanie wybudowana ścieżka rowerowa o długości 213 metrów, do ul. Narcyza Gryzla. Tutaj będzie też wiata kryta i stojaki na rowery oraz stacja obsługi rowerów.

Dalej - od ul. Gryzla do ul. Bugaj- znajdujący się już tam dwukolorowy chodnik, będzie przystosowany do potrzeb ścieżki rowerowej, a w przyszłym roku ścieżka przedłużona zostanie do Bulwarów.

Grzegorz Mackiewicz zapewniał, że nawierzchnie, z których dziś są budowane ścieżki rowerowe, są spójne. Cała ścieżka, która będzie u nas łącznikiem, zostanie wykonana z masy asfaltowej i z pełnym bezpiecznym oznakowaniem, tak aby rowerzyści mogli się spokojnie po niej poruszać, nie narażając pieszych na kolizje.

Na skrzyżowaniu ulic Nawrockiego i Grota-Roweckiego będzie zmieniona też organizacja ruchu. Zostaną wymienione lampy w sygnalizatorach świetlnych. Zamiast tylko przechodnia, będzie przechodzień i rower. Zostaną też wymalowane przejazdy dla rowerzystów.

Arkadiusz Jaksa, radny powiatowy,  mówił na briefingu również o  prowadzonych nasadzeniach; łącznie 2025 sztuk roślin,  w tym berberys purpurowy – kolor bordowy i zielony oraz tawuła japońska żółta i zielona, wszystkie obok dróg rowerowych.

Uzgodniony ze środowiskiem pabianickich rowerzystów plan budowy dróg rowerowych zakłada, że w ciągu 2 – 3 lat powstanie  ich ponad 16 kilometrów. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z funduszy unijnych.