"Lista Schindlera" otrzymała aż 7 Oscarów, m.in. za najlepszy film, dla najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za muzykę. Film został wyróżniony również 7 statuetkami BAFTA, trzema Złotymi Globami i kilkudziesięcioma innymi filmowymi wyróżnieniami.

Film został nakręcony w 1993 roku przez Stevena Spielberga na podstawie powieści Thomasa Keneally'ego. Czarno-biała produkcja bardzo trafnie przywołuje okoliczności tragedii żydowskiej w latach 40. W tytułowego bohatera - Oscara Schindlera - znakomicie wcielił się Liam Neeson, natomiast postać bezdusznego Amona Goetha odgrywa Ralph Fiennes. W filmie zobaczymy też polskich aktorów.

”Jeden z lepszych filmów, jaki zdarzyło mi się oglądać. Majstersztyk”; „Niestety, nie obejrzę tym razem. A naprawdę warto. Pierwszy raz widziałam w Tomi. Niezwykle sugestywny i poruszający film. Kompilacja historii, dobrego aktorstwa i muzyki”; "Pamiętam. Oglądałam w kinie Tomi. Nie byłam w stanie wstać po seansie. Nie mogłam opanować łez" – piszą pabianiczanie, komentując zapowiedź „Listy Schindlera” w Tomi.

Z okazji 25-lecia filmu pabianickie kino wyświetli dwa jego pokazy: 27 stycznia (niedziela) o godz. 12.00 i 1 lutego (piątek) o godz. 12.00.

Bilety w cenie 16 zł ulgowy i 20 zł normalny do kupienia w kasie kina i przez internet.