W Muzeum Miasta Pabianic będą organizowane dwa wydarzenia o randze ogólnopolskiej. To Noc Muzeów, którą zaplanowano 16 maja oraz obchody Europejskich Dni Dziedzictwa - we wrześniu.

- Jeśli chodzi o wystawy, jeszcze do 15 lutego może podziwiać „Cacka, rózgi, mazury - sieradzkie wycinanki Kazimiery Balcerzak” - mówi Ryszard Adamczyk, dyrektor muzeum. - Od 17 stycznia do 18 kwietnia czynna będzie wystawa rzeźby ludowej Chrystus Frasobliwy.

W marcu zawita do Pabianic wystawa interaktywna dla młodszych i starszych dzieci pt. „Wszystko jest liczbą”. Będzie czynna do lipca. Od maja do końca września będziemy podziwiać współczesną rzeźbę ludową województwa łódzkiego Sacrum - Profanum. Od września do grudnia czeka nas wystawa archeologiczna. Z kolei od połowy października do końca maja 2021 roku w pabianickim muzeum będziemy mogli oglądać wystawę kart pocztowych z Afryki Środkowej z XIX-XX wieku.

A jakie plany mają w Miejskiej Bibliotece Publicznej?

- W 2020 r. planujemy zorganizować łącznie 190 wystaw, przypominających o ważnych wydarzeniach historycznych, kulturalnych czy lokalnych - komentuje Marzena Litman, dyrektor MBP. - Będzie też 26 wystaw plastycznych.

Z pisarzy, którzy odwiedzą bibliotekę w przyszłym roku w ramach spotkań autorskich, znane jest tylko nazwisko Justyny Bednarek, pisarki książek dla dzieci. Nazwiska pozostałych autorów będą znane dopiero w przyszłym roku. 

MBP, Filie nr 2 i 4 nadal proponować będą seniorom zajęcia komputerowe, podczas których seniorzy będą się uczyć obsługi komputera i serfowania po internecie.

W Galerii Ex Libris wciąż będą się odbywały: przedstawienia przygotowane przez młodzież z koła teatralnego prowadzonego przez Przemysława Pałosza, spotkania sekcji literackiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Podróżnika PTTK i Towarzystwa Miłośników Dłutowa. W 2020 r. pojawią się także nowe spotkania dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Cykl „Teatr przy stoliku” poprowadzi dla nich aktor i reżyser Jerzy Czapliński.

W 2020 roku ilość pieniędzy z budżetu miasta, przeznaczona na działalność kulturalną, będzie mniejsza. Pisaliśmy o tym TUTAJ.