– W Azji Południowo-Wschodniej ptaki od dawna są ulubionymi zwierzętami domowymi, a  konkursy śpiewu ptaków są ogromnie popularne ze względów ekonomicznych – zapewniają rodzinie dodatkowy dochód – wyjaśnia Maria Kaczmarska, rzecznik prasowy ZOO w Łodzi. – W tym rejonie świata przetrzymywanie ptaków przekształciło się w swoisty rodzaj sportu oraz ogromny przemysł.

Obejmuje on dostawców klatek, żywności, suplementów itp. Istnieje mnóstwo „ptasich klubów”, gdzie konkursy śpiewu są ważnym „sportowym” wydarzeniem, co czyni je dochodowym biznesem. Dodatkowo, na tym terenie działa niepokojąco wysoka liczba kłusowników, a także hurtowni i sklepów, nielegalnie handlujących dzikimi ptakami. Dzieje się tak głównie dlatego, że ludzie wierzą, iż dzikie ptaki śpiewają lepiej, są silniejsze i zdolniejsze niż hodowlane. Niestety ogromna ich liczba nie przeżywa w klatce więcej niż kilka dni.


Wydarzenie jest realizowane w ramach międzynarodowej kampanii, której celem jest zmniejszenie wymierania gatunków ptaków śpiewających w regionie Azji, a jednocześnie zwiększenie świadomości wśród zwiedzających zoo, w jaki sposób ogrody mogą przyczynić się do ich uratowania.

Program wydarzenia:
– wprowadzenie – sytuacja ptaków śpiewających Azji Południowo–Wschodniej,
– tworzenie sylwetek wybranych ptaków Azji – ambasadorów kampanii (orgiami, wycinanki),
– konstruowanie modeli budek lęgowych dla ptaków,
– fotograficzny happening „Na ratunek ptakom Azji”.

Dla uczestników przewidziano drobne gadżety tematyczne.

Miejsce spotkania z przewodnikiem: tuż za kasami, po wejściu do zoo. Dalsza część odbędzie się w sali i wiacie edukacyjnej.
Czas imprezy: 11.00–13.00.
Zapisy: do 14 czerwca pod adresem: dydaktyka@zoo.lodz.pl. Ilość miejsc ograniczona!
Impreza jest bezpłatna, ale należy wykupić bilety do zoo.
Przypominamy, że kasy i wejście główne do zoo znajdują się od strony ul. Krzemienieckiej.