Amerykańska Akademia Filmowa listę filmów nominowanych do najważniejszych nagród przemysłu filmowego ogłosiła wczoraj. W kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy znalazł się polski kandydat do Oscara – „Boże Ciało”. Obok filmu Jana Komasy o złotą statuetkę powalczą także takie produkcje, jak „Parasite” Bong Joon-ho czy „Ból i blask” Pedro Almodovara. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali 9 lutego 2020.

W ubiegłym roku o nagrodę walczyła „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Nominacja dla polskiego filmu rok po roku zdarzyła się pierwszy raz od lat 70., kiedy to rokrocznie w gronie nominowanych znalazły się trzy polskie produkcje: „Potop”, „Ziemia obiecana” oraz „Noce i dnie”.

„Boże Ciało” już teraz może pochwalić się ogromnym sukcesem w polskich kinach – film widziało już ponad 1.400.000 widzów i dwa miesiące po premierze wciąż nie schodzi z afisza. Osiągnięcia „Bożego Ciała” już przeniosły się na arenę międzynarodową, bowiem prawa do dystrybucji filmu zostały sprzedane na terytoria obejmujące niemalże wszystkie kontynenty. Działo Komasy jest także obiektem zainteresowania wielu imprez filmowych – film otrzymał zaproszenia na ponad 60 festiwali i został obsypany nagrodami na polskich i zagranicznych przeglądach. W planach jest również amerykański serial na podstawie filmu i scenariusza Mateusza Pacewicza.

„Boże Ciało” to historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast się tam udać, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy pod nieobecność duchownego niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i udając księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców…

Z okazji otrzymania nominacji do Oscarów w kinie Tomi (ul. Gdańska 4) ponownie będziemy mieć okazję zobaczyć „Boże Ciało”. Film będzie grany:
24 stycznia o godz. 14.00,
25 stycznia o godz. 12.30,
26 stycznia o godz. 13.00,
27 stycznia o godz. 12.00,
28-30 stycznia o godz. 14.00.