Zbliżający się sezon będzie dla Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina wyjątkowy. Kończy się spektakularna i unikalna na skalę światową inwestycja, jaką jest budowa w jednej sali koncertowej dwóch instrumentów organowych. 9 stycznia 2015 r. po raz pierwszy zabrzmią organy romantyczne. Natomiast wspólnie z organami barokowymi - 17 lutego 2015 roku (czyli dokładnie 100 lat po pierwszym występie Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej) - w kompozycji zamówionej przez FŁ u Krzysztofa Meyera.

Inauguracja sezonu artystycznego 2014/2015.

Piątek, 12 września, godz. 19.00.

Program:

Karol Szymanowski - Uwertura koncertowa E-dur op. 12,

Andrzej Panufnik - Koncert fortepianowy,

Piotr Czajkowski - II Symfonia c-moll op. 17 „Małorosyjska”.

Wykonawcy:

Ewa Kupiec – fortepian,

Daniel Raiskin – dyrygent,

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej.

Muzyka polska i rosyjska zabrzmią podczas koncertu inaugurującego sezon 2014/15 w Filharmonii Łódzkiej.

- Chcę udowodnić, że muzycy potrafią oddzielić polityczne zapatrywania od prawdziwej sztuki – mówi Daniel Raiskin, główny dyrygent orkiestry FŁ.

Raiskin zdecydował się połączyć w tym koncercie muzykę polską i rosyjską. Tę drugą będzie reprezentować wypełniona ukraińskimi motywami ludowymi II Symfonia Piotra Czajkowskiego, zwaną „Małorosyj­ską”. Utwór, jak łatwo dostrzec, odnosi się do obszaru, gdzie toczą się najcięższe walki ukraińsko-rosyjskie, a który w przeszłości stanowił źródło inspiracji dla wielu rosyjskich pisarzy, kompozytorów i malarzy.