Na zakończenie Tygodnia Bibliotek i z okazji Roku Oskara Kolberga, etnografa, folklorysty i kompozytora, w Galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej wysłuchaliśmy audycji słowno-muzycznej.

- Prezentowane przez dzieci utwory oraz stroje ludowe przybliżyły nam oblicze polskiego folkloru – mówi Marzena Sobala, dyrektor MBP.

Koncert „Pamięci Oskara Kolberga” przygotowały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Pabianicach.

Oprawę literacką zaprezentowały ubrane w ludowe stroje uczennice klasy V: Natalia Bielecka, Katarzyna Wawrzyńczak, Anna Wieczorek, Matylda Osińska i Kaja Kalisz. Uczniowie z klasy IV na flecikach i dzwoneczkach chromatycznych zagrali krakowiaczka. Dzieci z klas IV-VI stworzyły dekoracje. Uczniów z „dziewiątki” do koncertu przygotowała nauczycielka muzyki i plastyki, Beata Zakrzewska.

Drugą szkołą, dzięki której mogliśmy posłuchać wyjątkowego koncertu, była PSM I i II stopnia. Aleksandra Rydyger (przygotowanie – Jolanta Prusisz) zagrała na fortepianie. Julia Hanke (flet) wystąpiła w duecie z nauczycielką Mają Małek (przygotowanie Gabriela Fogel). Monika Zawadzka (śpiew i fortepian) zagrała z nauczycielką Małgorzatą Gołębiewską-Bednarek (fortepian). Na fortepianie zagrała również Aleksandra Usaczew (przygotowanie M. Gołębiewska-Bednarek). Wystąpiło również trio akordeonowe: Jakub Dośpiał, Przemysław Czestkowski i Krzysztof Moszczyński (przygotowanie Maciej Ćwikliński).