- Zostaliśmy partnerem artystycznym wspierającym inicjatywę Instytutu Badań nad Bioróżnorodnością. Chodzi o ochronę lasu tropikalnego w południowej Kolumbii – piszą na swoim facebookowym profilu muzycy. - Zadedykowaliśmy temu przedsięwzięciu jeden z naszych utworów, do którego już wkrótce powstanie wideoklip promujący akcję.

Mowa o kawałku „Forest” (tłum. las). Utwór powstał już wcześniej, ale idealnie pasuje do inicjatywy łódzkich przyrodników, którzy chcą kupić od jednego z mieszkańców Kolumbii 30 hektarów lasu i stworzyć tam m.in. rezerwat. Dlaczego właśnie tam? Jak tłumaczył TVP 3 drRadomir Jaskuła, entomolog z Uniwersytetu Łódzkiego, „w Kolumbii znajduje się ok. 10 proc. wszystkich gatunków roślin, jakie opisano na całym świecie. Za tym idą niezliczone gatunki ptaków, owadów, ssaków… Każdy, kto chciałby szukać materiałów do pracy naukowej, spokojnie mógłby spędzić tam dwa życia”.

Polscy naukowcy zamierzają przekonać lokalną społeczność, że ciągłe wycinanie tam lasów nie skończy się dobrze.

Jak podaje TVP 3, będzie to w Kolumbii pierwsze tego typu miejsce o charakterze czysto naukowym. Jednak inicjatywa jest kosztowna. By uzbierać potrzebne 200.000 zł, naukowcy ruszyli z kampanią na portalu zrzutka.pl. W pomoc zaangażował się też łódzko-pabianicki zespół Maze of Sound.

- Dla mnie połączenie muzyki i ekologii to podwójna frajda – mówi Życiu Pabianic pabianiczanin Jakub Olejnik, wokalista grupy. - Jeśli tylko mogę, zawsze staram się wspierać przyrodę. Myślę, że promujący tę inicjatywę utwór „Forest” pasuje idealnie.

Piosenki można posłuchać na youtube (https://www.youtube.com/watch?v=IUKANFM-s2k).

 

Maze of Sound powstał w lutym 2012 roku. Już kilka miesięcy później ich utwór „Man In The Balloon” stał się przebojem – od razu pojawił się na 1. miejscu 59. notowania Łódzkiej Listy Przebojów.

Formacja koncertuje w całej Polsce. W Pabianicach pojawiła się na przeglądzie muzycznym Rock Master Reaktywacja, wystąpiła też m.in. podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W styczniu 2013 r. Maze Of Sound nagrał EPkę „Man in the balloon”, zawierającą 3 kompozycje: „Rain Charmer”, „Animal” oraz „Man in the balloon.

Choć stylem nawiązuje do rocka progresywnego, jej członkowie nie utożsamiają się z żadnym z gatunków muzycznych.

Zespół tworzą: wokalista z Pabianic, autor tekstów - Jakub Olejnik, Piotr Majewski – klawisze, skrzypce, kompozytor większości utworów, Arek „Shredder” Pokorski – gitara, Grzegorz Śliwka – perkusja.

 

 

„Forest”

I am wandering in the wood of fear

I am drowning in the night

The moon and stars have disappeared

The shadow is on the sky

 

And I am walking through these shadows

Surrounded by ghosts and demons all around

And I see that beautiful meadow

But here is…  so cold, so dark, so cold

 

Where is the light of the sun?     

Who stole the wind from the air?                                               

Why are these thorns falling down?                                                                

What is the reason of my fate?

 

„Las”

Błąkam się po lesie strachu

Tonę w nocy

Księżyc i gwiazdy zniknęły

Na niebie jest cień

 

I przechodzę przez te cienie

Otoczony przez duchy i demony

I widzę tą piękną łąkę

Ale tutaj jest… tak zimno, tak ciemno, tak zimno

 

Gdzie jest światło słońca?

Kto ukradł wiatr z powietrza?

Dlaczego te ciernie spadają?

Jaki jest powód mego losu?