Mordewind to żartobliwe określenie na wiatr wiejący prosto w twarz (czyli w mordę), a mówiąc poważniej - na wiatr wiejący od strony dziobu statku.
To również nazwa jednego z polskich zespołów muzycznych, wykonującego muzykę folk o tematyce żeglarskiej, z elementami muzyki rockowej.
Zespół ten gościł wczoraj (13 lutego) na XVI Spotkaniu z Piosenką Żeglarską w restauracji Jubilatka.
Muzycy przyjechali na zaproszenie Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych, który co roku, zimą, organizuje szanty.
Główna sala Jubilatki wypełniona była po brzegi. Oprócz żeglarzy i sympatyków żeglarstwa, do dźwięków szant bawili się również niepełnosprawni i młodzież gimnazjalna. Nie zabrakło znanych żeglarzom przebojów: „Popłyń do Rio”, czy „Hej polej z beczki, polej z beczki rumu”.
Wyróżniono Adama Grzegorka, organizatora kursów żeglarskich i motorowodnych. Specjalne podziękowania złożono na ręce prezydenta Zbigniewa Dychto, "sternika miasta Pabianic", z życzeniami, aby „jego statek omijał wszystkie burze i sztormy”.
Przypomniano również, że 15 marca rozpoczynają się zapisy na (podstawowy) kurs żeglarski stopnia żeglarza jachtowego.
- Koszt kursu zależy od ilości uczestników – wyjaśnia Ryszard Jakubek z PKSW. – Zapraszam wszystkich chętnych, bo żeglowanie to wspaniała zabawa.
Więcej informacji o kursie można uzyskać w bazie PKSW przy ulicy Myśliwskiej 15, pod numerem telefonu (042) 214 71 12 lub na stronie www.rejsy.pabianice.pl


Grupa Mordewind powstała w 1999 roku w Warszawie. Początkowo muzycy grywali w knajpach, tawernach i pubach znane piosenki żeglarskie. Wkrótce zaczęli tworzyć własne kompozycje.
Skład grupy się zmieniał, obecnie tworzą ją: Mariusz Kuczewski (śpiew, gitara, concertina), Paweł Szymiczek (śpiew, gitary, banjo, flety, dudy), Dariusz Goc (śpiew, gitara basowa), Krzysztof Kłos (śpiew, instrumenty perkusyjne) i Juray Gergely (perkusja).
Wydali dwie płyty: Mordewind (2003 rok) oraz „Defaac’To” (2008 rok). Ich utwory obecne są również na wielu składankach szantowych.
Zespół jest zdobywcą licznych nagród, np.: za najlepszy debiut, Kraków, Shanties 2001; II miejsce - szanty we Wrocławiu, 2001; I miejsce - Białystok, Wachta 2003; Grand Prix, Gdynia, Festiwal Bałtycki 2003.