Rok 2013 jest rokiem poety Juliana Tuwima. W tym roku przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku mija też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza „Prośba” w Kurierze Warszawskim.

Z tej okazji 15 listopada o godz. 18.30 Miejski Ośrodek Kultury (ul Kościuszki 14) zaprasza na muzyczną ucztę. Będzie to koncert wokalny „Czy pamiętasz jak ze mną”, poświęcony twórczości tego wielkiego poety. Większość z nas kojarzy Tuwima z wierszem dla dzieci „Lokomotywa”, ale nie wszyscy wiedzą, że twórczość satyryczna tego poety zainspirowała też kompozytorów. Jego wiersze doczekały się bardzo różnych aranżacji i wykonań muzyczno-wokalnych.

Julian Tuwim jest autorem tekstów do dwóch największych przebojów okresu międzywojennego „Miłość ci wszystko wybaczy” i „Na pierwszy znak”, wykonywanych przez Hankę Ordonównę. Kolejne wyśpiewane teksty poety to m.in. „Grande Valse Brillante” w wykonaniu Ewy Demarczyk, „Wspomnienie” Czesława Niemena oraz „Pomarańcze i mandarynki” Marka Grechuty. Te i wiele innych utworów podczas nastrojowego koncertu zaprezentują: Anita Ceglarek, Andrzej Krajewski oraz Marek Binkowski, czyli instruktorzy sekcji wokalnej, muzycznej i teatralnej oraz ich młodzi uczestnicy. Solistom towarzyszyć będzie zespół muzyczny w składzie: Andrzej Krajewski, Marek Binkowski i Tomek Rakowski. Muzyczną ucztę urozmaicą układy taneczne, w których wystąpią uczestniczki sekcji tanecznej prowadzonej przez Joannę Urbaniak-Woźniak.

To nie pierwsza impreza organizowana przez MOK w ramach przypadających w 2013 r. obchodów Roku Juliana Tuwima.