Wystąpią: kwintet Soulbop XL, Grażyna Łobaszewska, Artur Dutkiewicz, Karol Szymanowski i Michał Szymanowski, Adam Strug oraz Maria Siwiec i Kapela Maliszów.

Rok 2018 jest wyjątkowy, świętujemy 100-lecie niepodległej Polski. Dlatego też tegoroczny Freedom Jazz Festiwal też będzie wyjątkowy. Aby uczcić ten niezwykły jubileusz, organizatorzy przygotowali nietypowe zestawienie muzyczne. Postanowili bowiem sięgnąć do korzeni polskiej muzyki i zestawić ją z jazzem, który jest synonimem wolności. W tym roku na scenie Filharmonii Łódzkiej obok jazzowych sław wystąpią wykonawcy muzyki ludowej. Usłyszymy m.in. wybitną polską artystkę ludową, której głosem zachwycają się zagraniczni słuchacze - Marię Siwiec. Jej koncertu będzie można posłuchać 9 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Zanim słuchacze zatopią się w endemiczne, surowe dźwięki pieśni ludowych, posłuchamy projektu „PADEREWSKI IMPROsfera”, czyli inspiracji na dwie klawiatury i wibrafon Artura Dutkiewicza, Karola Szymanowskiego oraz Michała Szymanowskiego. To jednak dopiero w piątek, tymczasem festiwal rusza już w środę.

Pierwszy ruszy cykl koncertów Jazz Sacrum w klasztorze Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach. W tych pięknych sakralnych wnętrzach w środę, 7 listopada posłuchamy Grażyny Łobaszewskiej z grupą Ajagore. Początek o godz. 19.00.

Drugi koncert w Łagiewnikach będzie występem zespołu DesOrient. Muzycy w swoich aranżacjach sięgają do etnicznych korzeni, muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. 8 listopada posłuchamy w ich wykonaniu muzyki filmowej Michała Lorenca (godz. 19.00).

Koncerty Jazz Sacrum, podobnie jak ruszające jutro koncerty klubowe – są darmowe.

Granie klubowe zacznie się w środę o 22.00 w łódzkim klubie KIJ przy ul. Jaracza 45. Cykl imprez otworzy koncert trio: Witold Janiak, Michał Rutkowski i Patrycja Wybrańczyk (7.11).

W czwartek, 8.11 będziemy w Łodzi gościć muzyków z Litwy – D. Jurevičius Group. Piątek, 9 listopada upłynie pod znakiem improwizacji. O 21.00 w KIJ-u specjalny koncert zagrają: Adam Bławicki (sax), Błażej Kozłowski (perkusja), Bartek Halicki (puzon), Kamil Wrona (piano), Michał Mościcki (kontrabas), a o 22.00 zacznie się jam session.

10.11 posłuchamy kolejnych zagranicznych artystów, tym razem będzie to węgierska wokalistka jazzowa Veronika Harcsa i wirtuoz gitary Bálint Gyémánt.

Koncerty finałowe festiwalu odbędą się 9, 10 i 11 listopada w Filharmonii. 9 listopada posłuchamy właśnie tria Szymanowski - Dutkiewicz - Szymanowski, a następnie Marii Siwiec. 10 listopada wystąpi Adam Strug z repertuarem z płyty Leśny Bożek, a po nim – Kapela Maliszów z folkowymi brzmieniami.

Festiwal zakończy się koncertem 11 listopada w Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi grupa SOULBOP XL, którą tworzą Simon Phillips (perkusja), Bill Evans (saksofon), Randy Brecker (trąbka), Teymor Phell (bass), Otmaro Ruiz (klawisze). Trasa koncertowa odbędzie się z okazji 15-lecia pierwszego koncertu w Europie. Będzie to jedyny występ grupy w Polsce. Wciąż są dostępne bilety na to niezwykłe muzyczne wydarzenie. Można je kupić przez internet  na stronie biletomat.pl oraz w punktach stacjonarnych w łódzkiej Filharmonii oraz sklepie muzycznym Ale Jazz w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 r. 78/80.

 

Sprzedaż biletów:https://www.biletomat.pl/festiwale/freedom-jazz-festival-randy-brecker-bill-evans-soulbop-xl-6770/?q=freedom

Więcej informacji:http://fjf.com.pl/

FB: https://www.facebook.com/freedomjazzfestivallodz/