Dobiega końca piąty Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata w Pabianicach. W piątek, sobotę i niedzielę usłyszymy ostatnie koncerty.

25 października usłyszymy chór dziecięcy Teatru Wielkiego z Łodzi. Chórowi akompaniuje Taras Hlushko (fortepian) z Ukrainy. Chór powstał w 2012 roku z inicjatywy Waldemara Sutryka. Po kilku edycjach przesłuchań wyłoniono 60-osobową grupę najbardziej uzdolnionych dzieci w wieku 5-15 lat. Pod okiem instruktorów: Dominiki Kabalczyk, Ewy Kowalskiej Brodek, Tarasa Hlushki poszerzały swoje umiejętności artystyczne, wokalne, ruchowe. Chór zadebiutował 26 maja w Dniu Matki w Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu Va pensiero. Drugim występem był minikoncert 17 czerwca podczas spotkania edukacyjnego ProOpera.

Przedostatni wieczór - 26 października to brzmienia etniczne, a w nim muzyka arabska i afrykańska w wykonaniu artystów pochodzących z Maroka, Wietnamu, Francji oraz Belgii. Usłyszymy Benhsain Quartet: Adil Benhsain (Maroko/Belgia) oud (arabska lutnia), Laurent Tardat (Wietnam/Francja) skrzypce, altówka, Elias Bartholomeus (Belgia) kontrabas Maxim Melempré (Belgia) perkusja.

Ostatni muzyczny wieczór - 27 października to wieczór malowany jazzem. Wystąpią Beata Przybytek oraz trio: Bogusław Kaczmarek (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas), Arkadiusz Skolik (perkusja).


To ostatni koncert tegorocznego festiwalu Muzyka Świata w Pabianicach. Wszystkie koncerty w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Zamkowej 8 zaczynają się o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Przypomnijmy. Pomysłodawczynią, inicjatorką oraz organizatorką muzycznego życia i wszelkich muzycznych imprez w kościele ewangelicko-augsburskim św. Piotra i św. Pawła jest Magdalena Cieślar. Pani Magdalena i jej mąż pastor Jan Cieślar zostali wyróżnieni przez Czytelników Życia Pabianic tytułem Nieprzeciętni Twórcy Kultury.
W 1996 roku Magdalena Cieślar po raz pierwszy zobaczyła mały, okrągły, pabianicki kościół i wtedy zrodziła się w niej myśl, że mógłby on stać się ośrodkiem życia muzycznego nie tylko dla pabianickich protestantów, ale dla wszystkich pabianiczan. Neoklasyczna świątynia stałaby się miejscem, w którym rozbrzmiałaby muzyka dla społeczności naszego miasta.
Jako pierwsze organizowane były wiosenno-letnie, okolicznościowe koncerty. Pojawił się także muzyczny pomysł związany z tym właśnie kościołem, aby zorganizować cykliczne koncerty muzyki poważnej. Marzenie to zostało spełnione dopiero w 2002 roku, gdy po zakończeniu termorenowacji i dwuletniego, generalnego remontu wnętrza kościoła oddano świątynię do ponownego użytku.
I tak, od roku 2002 w kościele ewangelicko-augsburskim zagościły koncerty w ramach cyklu Muzyczna Niedziela w Pabianicach. Była to pierwsza impreza, wpisana w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta, która oferowała melomanom regularne spotkania z muzyką poważną i nie tylko.
Cykl Muzyczna Niedziela w Pabianicach jest kontynuowany w formie Międzynarodowego Festiwalu Muzyka Świata w Pabianicach, który odbywa się w październiku. Podczas jesiennych koncertów można usłyszeć zaproszonych artystów - nie tylko rodzimych, ale i zagranicznych, z różnych kontynentów, wsłuchując się w muzyczne brzmienie świata.