Na początku chór wykonał hymn państwowy. Razem z chórzystami zaśpiewali go zgromadzeni w Zamku uczestnicy wydarzenia. Sala, w której organizowane są koncerty, była wypełniona do ostatniego miejsca. W drugiej sali ustawiono telebim, na którym koncert oglądało kolejne kilkadziesiąt osób.

Wysłuchaliśmy poematu symfonicznego Feliksa Nowowiejskiego pod tytułem „Śmierć Ellenai” w wykonaniu Młodzieżowego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach pod kierunkiem Rafała Rydygera. Na klarnecie solo zagrała Martyna Socha. Wiersze czytał Igor Polak, pabianicki aktor. Artyści wprowadzili publiczność w melancholijny nastrój. Wielu zamykało oczy i delektowało się pięknem muzyki.

W drugiej części koncertu zabrzmiały pieśni patriotyczne i żołnierskie. Wykonał je chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia pod kierunkiem Joanny Kruszyńskiej.

Pabianiczanie oglądali dwie wystawy. Pierwsza znajduje się przed muzeum. Jest to wystawa planszowa "Pabianickie drogi do niepodległości". Przedstawiono na niej, jak wyglądał rok 1918 i droga do odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym mieście.

Druga wystawa "Wyspa wolności" jest wypożyczona. Została przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu. Można ją oglądać w piwnicach Zamku.