ad

Film nakręcił Zbigniew Gajzler we współpracy z operatorem Witoldem Szulcem. Gajzlerowi udało się namówić do wspomnień przed kamerą rodzinę pianisty i jego przyjaciół. Do tej pory były dwa seanse: w Starostwie i w Miejskim Ośrodku Kultury. Karol Jerzy Nicze urodził się 18 listopada 1944 roku w Pabianicach. Chodził do Szkoły Podstawowej nr 1. W 1951 roku rozpoczął naukę gry na fortepianie, pod opieką Alicji Kicmanowej z ogniska muzycznego przy domu kultury fabryki włókienniczej PZPB (późniejszy Pamotex).
W latach 1958-1963 był uczniem Państwowego Liceum Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Łodzi.
Do 1968 roku studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Bożeny Matulewicz-Szymonowiczowej. Był stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia ukończył z wyróżnieniem. Od marca do września 1967 roku Karol Nicze pracował w Zakładowym Domu Kultury PZPB. W tym samym roku wziął ślub z Lucyną Welfel.
Od 1968 roku do 1977 roku pracował w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Pabianicach jako nauczyciel. Później dostał posadę w łódzkiej rozgłośni Polskiego Radia, w orkiestrze Henryka Debicha. W 1970 roku stanął do VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. I odniósł wielki sukces, dostając wyróżnienie. Od 1970 roku współpracował z wytwórniami filmowymi. Nagrał muzykę fortepianową do filmów fabularnych (Noce i Dnie, Dagny, Kariera Nikodema Dyzmy).
W 1979 roku koncertował na statkach wycieczkowych amerykańsko-norwsekiego armatora. Po zejściu na ląd współpracował z piosenkarzami: Ireną Santor, Haliną Fronckowiak, Zdzisławą Sośnicką, Alicją Majewską, Ewą Kuklińską, Katarzyną Skrzynecką oraz z aktorami: Hanką Bielicką, Krystyną Sienkiewicz, Igą Cembrzyńską Markiem Perepeczką.
Zmarł 7 października 1999 roku, wycieńczony chorobą nowotworową.