Propozycja dla  miłośników sztuki aktorskiej i muzyki Fryderyka Chopina. W niedzielę 16 października o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury rozpocznie się „Pożegnalny koncert” – spektakl na motywach sztuk Stanisławy Fleszarowej­-Muskat „Chopin i Zuska” oraz „Ostatni koncert”. Autorem opracowania jest Rafał Odrobina.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do ostatniego występu Fryderyka Chopina w Warszawie, po którym kompozytor na zawsze opuścił ojczyznę. Koncert ten odbył się 11 października 1830 roku w Teatrze Narodowym.

Spektakl ukazuje przygotowania do występu oraz późniejsze relacje z jego przebiegu. Wydarzeniom tym towarzyszy refleksja kompozytora na temat zbliżającej się wielkiej podróży. Fryderyk zdaje sobie sprawę, iż wyjazd za granicę stanowi najpewniejszą drogę do dalszego rozwoju i międzynarodowej sławy, jednak obawia się czekającej go na obczyźnie samotności i tęsknoty za bliskimi.

Fryderykowi towarzyszy Zuska, wiejska dziewczyna, pracująca od lat w domu państwa Chopinów jako niania i garderobiana. Zderzenie dwóch różnych światów, reprezentowanych przez wykształconego artystę i prostą kobietę, wywołuje szereg komicznych sytuacji.

W przedstawieniu rozbrzmiewa muzyka Fryderyka Chopina. Obok walców, mazurków, nokturnów i ballad pojawiają się również obszerne fragmenty Koncertu e–moll op.11. Wybór ostatniego dzieła nie jest przypadkowy, bowiem właśnie ono zabrzmiało na pożegnalnym koncercie w 1830 roku.

Obsada: Leszek Zduń – Fryderyk Chopin, Lidia Sadowa – Zuska. Na fortepianieRafał Odrobina.

Bilety w cenie 20 złotych w sekretariacie MOK-u lub tuż przed spektaklem. Sponsorem projektu jest firma Mar-Med Sp. z o.o.