- Bychlewianka jest członkiem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) od 1980 roku, ale samo członkostwo w organizacji nie wystarcza – informuje Katarzyna Marzęta. - Organizacja, dbając o wysoki poziom artystyczny zrzeszonych w niej zespołów, co kilka lat przeprowadza ich weryfikację.

W tym roku trafiło między innymi na zespół z Bychlewa.

Na sprawdzianie przed CIOFF-em zespół zaprezentował półtoragodzinny program, w którym znalazły się tańce z regionu sieradzkiego, łowickiego, krakowskiego, opoczyńskiego i tańce mieszczan żywieckich. Ocenie poddano choreografię, atrakcyjność widowiska, opracowania muzyczne oraz poprawność wykonania pieśni i tańców. O dopasowanie i dopracowanie do ostatniego szczegółu strojów zadbała Elżbieta Kultu, związana z zespołem od wielu lat, najpierw jako tancerka, a teraz kostiumograf i twórca rękodzieła ludowego.

Bychlewianka świetnie poradziła sobie z tym sprawdzianem i została zarekomendowana do wystąpień na światowych festiwalach.

- Przejście tego sprawdzianu to przede wszystkim ogromny sukces tancerzy, ale też instruktor zespołu, Ilony Osińskiej – wyjaśnia Marzęta. – To efekt wieloletniej pracy członków zespołu, muzyków i instruktorów. Uznanie zdobyła też kapela Bychlewianki.

 W tym roku zespół będzie obchodzić 40-lecie powstania. W związku z tym jubileuszem zorganizuje koncert, w którym wezmą udział również byli tancerze. Plan prób ogłoszony będzie na stronie www.bychlewianka.pl lub na profilu zespołu na facebooku.