W czwartej rundzie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych - VI Rajd Łaskie Wydmy zawodnicy wyruszą spod Urzędu Miasta w Łasku i dojadą w okolice Dobronia. Pokonają 122 kilometry, z czego 80 km to odcinki specjalne. Meta będzie na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łasku.
Dwie pabianickie firmy związane z branżą motoryzacyjną: Janmor i Efecctal sponsorują występ w rajdzie Roberta Łyżwa - kierowcy i Michała Krotiuka - pilota.
- Powalczymy i zobaczymy co tego wyniknie - mówią zawodnicy. Michał i Robert biorą udział w siedmiu rajdach samochodów terenowych rocznie. Są aktywnymi członkami łaskiego klubu Wehikuł.
Ekstremalną pasję rozwijają od 4 lat. Kupili wtedy terenowe Suzuki. Dwa lata zajęło im przystosowanie auta do warunków rajdowych.
- Samochody produkowane seryjnie mają za słaby silnik i zawieszenie - tłumaczy Robert Łyżwa. - Brakuje też różnych elementów wpływających na bezpieczeństwo, dlatego auto trzeba przerabiać.
Pierwszy raz ścigali się w 2006 roku. Był to Rajd Mercedesa we Wrocławiu. Wtedy nie udało się zdobyć żadnego wyróżnienia. Wkrótce jednak na honorowych miejscach w ich domach zaczęły mnożyć się puchary i nagrody. Zaliczali po kolei wszystkie rundy z Polsce.
Początkowo jeździli w kategorii Konkursowej Jazdy Samochodami Terenowymi (KJST), teraz zmienili kategorię na otwartą drugą (O2).
- W tej pierwszej może wziąć udział każdy kto ma samochód terenowy, więc szanse były nierówne - mówi Robert. - Teraz to zupełnie inna klasa.
W tym roku zrobili licencję startową kierowcy rajdowego. Żeby zdobyć taki dokument, trzeba zdać egzamin i mieć na swoim koncie uczestnictwo w kilku rajdach. Wraz z licencją pojawiła się możliwość zmiany kategorii i konieczność zakupu lepszego samochodu. W wyższej kategorii nie mogą startować auta produkowane seryjnie, więc nowiutki Land Rover został poddany przeróbkom. W ciągu trzech miesięcy zmieniono w nim siedzenia, przystosowano silnik tak, żeby był jak najmocniejszy. Zadbano o klatki bezpieczeństwa oraz o lepsze zawieszenie pojazdu.
Ramka:
Osoby, które chciałyby wziąć udział w Rajdowych Mistrzostwach Polski w Łasku, mogą się zgłaszać na stronie internetowej organizatora - łódzkiego Automobilklubu (www.autoklublodzki.pl). Żeby wystartować w rajdzie, wystarczy mieć samochód terenowy.