W niedzielę, 3 lutego, o godz. 17.00 rozpocznie się koncert charytatywny pt. „Tylko miłość zmieni życia bieg - kolędy dla Aleppo 2019”.

Wystąpią w nim młodzież i absolwenci I LO im. Jędrzeja Śniadeckiego oraz II LO im. Królowej Jadwigi. Oprócz młodych wykonawców, w tym roku zaproszeni zostali: piosenkarka Viola Brzezińska, ks. dr Przemysław Marek Szewczyk ze Stowarzyszenia Dom Wschodni oraz Syryjczyk Szymon Sammoun, który wykona pieśni w języku aramejskim. Po koncercie odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz szkoły dla dzieci niepełnosprawnych w Aleppo (Syria). Wstęp na sam koncert jest wolny.

Pierwsza edycja tego koncertu odbyła się w ubiegłym roku.

– Pomysł, aby zorganizować charytatywny koncert, pojawił się kilka miesięcy po obejrzeniu filmu pt. „Modlitwa o pokój”. Zobaczyliśmy zniszczenia wojenne na ogromną skalę. To był wielki wstrząs. Wtedy podjęliśmy decyzję, aby pomóc tym ludziom – przypomina Dariusz Wypych, nauczyciel z II LO, który wraz z żoną, Magdaleną Przygocką-Wypych (nauczyciel z I LO) jest inicjatorem koncertu.

W zniszczonej przez wojnę syryjskiej szkole, której już drugi raz pabianiczanie będą mieli okazję pomóc, codziennie przebywa i uczy się ok. 100 uczniów w wieku od 5. do 18. roku życia. W placówce brakuje wszystkiego, nawet podstawowych pomocy dydaktycznych.

Podczas pierwszego koncertu kolęd dla Aleppo zebraliśmy 9.000 zł. Dzięki tym pieniądzom szkoła funkcjonowała przez 2 miesiące. Pieniądze zostały przeznaczone na wynajmowane pomieszczenia do nauki, posiłki dla dzieci, dojazdy i pomoce naukowe.

Kolejny koncert i kolejna zbiórka pieniędzy dla małych Syryjczyków będzie już w tę niedzielę, 3 lutego o godz. 17.00 w hotelu Fabryka Wełny (ul. Grobelna 4).