Walentynki to święto zakochanych. Nazwa „walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego, patrona chorych na padaczkę i podagrę. Istnieje zwyczaj wysyłania w tym dniu listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Do Polski tradycja tego święta przywędrowała z kultury francuskiej i krajów anglosaskich w latach 90. XX wieku.

The World Book Encyklopedia wyjaśnia: "Dzień Świętego Walentego przypada w święto dwóch różnych męczenników chrześcijańskich o tym imieniu. Jednakże zwyczaje związane z tym dniem(...) prawdopodobnie nawiązują do starożytnego święta rzymskiego zwanego Luperkaliami, obchodzonego 15 lutego. Było to święto ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, jak również Pana, boga przyrody" (1973, t.20, s.204; zob. też W. Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 1985, s. 617, hasło "Luperkalia" oraz Popularną Encyklopedię Hutchinsona, Warszawa 1995, s. 735, hasło "Walenty św."). Informacje pochodzą z Wikipedii.

Zapraszamy do składania życzeń w komentarzach.

Gdzie się wybrać na Walentynki: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/rozrywka/koncerty/roztanczone-walentynki.html , www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/rozrywka/koncerty/tipsy-drivers-na-walentynki.html