To była niedziela pełna zabawy, humoru i dobrej muzyki. Atrakcji było tak wiele, że potrzebne były aż dwie sceny. Dzięki temu mieszkańcy Pabianic mogli oglądać to, co ich interesowało najbardziej. Do wyboru mieli kabarety, koncerty muzyczne, pokazy taneczne czy różnego rodzaju warsztaty, będące elementami ekologicznego pikniku.

Tak jak w roku ubiegłym punktem kulminacyjnym obchodów święta miasta był Pabianicki Kabareton. Na scenie amfiteatru gościła pierwsza liga polskiego kabaretu – Jerzy Kryszak. Nawet deszcz, który pojawił się tuż przed jego występem, nie zdołał odstraszyć fanów dobrego humoru. Co więcej, gromkie oklaski, którymi nagradzano występ Jerzego Kryszaka, były tak głośne, że w końcu przestało padać. Oprócz znanego wszystkim doskonale artysty w pabianickim amfiteatrze wystąpił też reprezentujący wysoki poziom żartów i umiejętności aktorskich Kabaret Jurki. Każdy z artystów to duża indywidualność. Razem udaje im się stworzyć zgrany zespół i dobry program składający się ze skeczy, monologów i piosenek o różnorodnej tematyce. Na polskiej scenie kabaretowej działa od 1996 roku.

Pabianicką publiczność rozśmieszała również Katarzyna Piasecka, która wcieliła się też w rolę konferansjerki niedzielnej imprezy.

Na scenie amfiteatru zaprezentowały się również zespoły muzyczne, w tym jeden pabianicki - Muchy w Butelce. Tuż po nich wystąpiła niezwykle charyzmatyczna łódzka The Stylacja, która swoją energię przenosiła na wszystkich obecnych na imprezie. W słoneczne klimaty przeniosła nas, łącząca wiele gatunków muzycznych (reggae, ragga, dancehall, ska, rock, hip-hop), kapela Raggafaya. Muzyczną część obchodów Dni Pabianic zamknął świetny, niezwykle widowiskowy koncert zespół Power of Trinity. Powstał on w Łodzi i jak większość artystów z polskiego „Manchesteru”, wytworzył swój oryginalny styl oparty na łączeniu rzeczy na pozór bardzo od siebie odległych. Muzycy mieszają mocne, surowe, rockowe riffy z dubstepem oraz elementami charakterystycznymi dla muzyki reggae, przywołując na myśl dokonania mistrzów mieszania gatunków w rodzaju The Clash czy Police. Muzycy są znani m.in. z singla „Chodź ze mną”, który podbija playlisty kolejnych stacji radiowych.

W przerwie między występami, tradycyjnie już, losowano nagrody dla publiczności ufundowane przez sponsorów. Impreza zakończyła się wspaniałym pokazem ognia w wykonaniu Teatru Ognia na Co dzień.

Piknik rozpoczął się już przed południem X Ogólnopolskim Konkursem Tańca Nowoczesnego. Na scenie zaprezentowało się prawie 500 dzieci i młodzieży z formacji z całej Polski, m.in. z Warszawy, Radomia, Włocławka, Pajęczna, Łodzi oraz Kutna. Nie zabrakło oczywiście lokalnych zespołów tanecznych.

Występy artystyczne oceniało 4-osobowe jury, w którego składzie znaleźli się instruktorzy z dwóch pabianickich szkół tańca: Eskadra i Salsa Picante pod przewodnictwem wiceprezydenta Grzegorza Mackiewicza.

Zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach wiekowych: do lat 12, 13-15 lat oraz powyżej 15 lat.

Grand prix, czyli główną nagrodę za całokształt artystyczny otrzymała grupa Stop and go z Warszawy.

Uczestnicy konkursu chętnie uczestniczyli w organizowanych przez cały dzień zabawach i konkursach. Wszystkim dopisywały doskonałe humory, tym bardziej że wielu z nich udało się wygrać słodycze i wspaniałe upominki.

Grupa Teatralna „Dialog” pod kierunkiem Marka Binkowskiego działająca w Miejskim Ośrodku Kultury wystąpiła w krótkich utworach scenicznych. Młodzi aktorzy zaprezentowali też piosenki o charakterze ekologicznym. W przerwach między występami można było podziwiać pokaz ekomody. Wśród pań zainteresowanie wzbudziły także warsztaty kulinarne, podczas których dowiedziały się, w jaki sposób można zrobić różnorodne ozdoby z warzyw i owoców. Wykonywał je Łukasz Szewczyk, mistrz Polski w carvingu, czyli sztuce rzeźbienia w warzywach i owocach.

Mnóstwo atrakcji przygotowano też dla dzieci. Podczas warsztatów plastycznych prowadzonych przez Krzysztofa Dumkę najmłodsi wspólnie malowali letni baner oraz układali herb naszego miasta z puzzli. Były też inne gry i zabawy oraz wesołe miasteczko, które czynne było już od soboty.

Młodzi pabianiczanie mieli też możliwość nauczenia się podstawowych kroków różnego rodzaju tańców podczas warsztatów prowadzonych przez tancerzy z dwóch pabianickich szkół: Salsa Picante i Eskadra.

Przy małej scenie trwała również zbiórka używanych zabawek. Osoby, które przyniosły ich najwięcej, otrzymywały kosze do segregacji śmieci.