Muzeum Miasta Pabianic i Kwartalnik "Obywatel” zapraszają na projekcję filmu "Więźniarki" z cyklu Konfrontacje Filmowe. Film zostanie wyświetlony 29 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 w muzeum (Stary Rynek 1). Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z reżyserem, Piotrem Zarębskim oraz dwiema bohaterkami dokumentu.

„Więźniarki” to opowieść o losach 7 kobiet aresztowanych i skazanych w stanie wojennym za tzw. antypaństwową działalność w Solidarności. Panie do odsiedzenia miały wyroki od 1,5 roku do 10 lat. Dostały je za rozprowadzanie ulotek, udział w manifestacjach, organizowanie strajków itp. Kobiety przebywały w jednej celi bydgoskiego więzienia Fordon. Nie miały prawa do paczek i wizyt, a ich listy cenzurowano. Po wyjściu z więzienia nie mogły dostać pracy, skreślono je ze studiów albo usuwano z posad. Normalności musiały szukać poza granicami kraju.
W 2004 r. łódzki dokumentalista, producent filmowy Piotr Zarębski namówił je na opowiedzenie ich historii przed kamerą. W 2008 r. dokument „Więźniarki” zdobył główną nagrodę na festiwalu „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Ciechanowie.