Gminny Dom Kultury z Biblioteką w Ksawerowie postanowił zmierzyć się z tym wezwaniem po raz pierwszy, zgłaszając dwa spektakle i grupy teatralne: Teatr Spadających Gwiazd (grupa dziecięco-młodzieżowa), który zaprezentował teatralno-musicalową wersję filmu „Kraina Lodu”oraz Teatr Nocnych Marków, przedstawiający sztukę dla dorosłych widzów pt. „Ballada na trzy biurka”.

„ŁÓPTA” to jeden z najbardziej znanych i cenionych konkursów teatralnych w regionie. W tym roku do przeglądu zakwalifikowało się 26 zespołów.

W tym roku przedstawienia oceniała: Barbara Dembińska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna związana z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Małgorzata Oracz - aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Marek Nędza - aktor teatralny pracujący w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Tegoroczny przegląd udowodnił, że młodość jest pojęciem względnym i stanem ducha niezależnym od numeru PESEL. Aktorzy skupieni w Gminnym Domu Kultury z Biblioteką to grupa w wieku od 6 do 75 lat. Reżyserka spektakli i instruktor teatralny - Monika Marek potrafiła „zarazić” miłością do teatru wszystkie grupy wiekowe. Artyści niezwykle trafnie przenieśli obraz filmowy i kabaretowy na scenę konkursową. Opowiedzieli o świecie magii, czarów, przyjaźni i miłości („Kraina Lodu”) oraz z humorem i tupetem przedstawili trudne stosunki międzyludzkie wśród trzech różnych pokoleń kobiet.

Obydwa spektakle otrzymały wspaniałe recenzje krytyków teatralnych, którzy pochwalili naszych aktorów za świetną grę aktorską, wspaniałe kostiumy i scenografię oraz za wywołanie u widzów pozytywnych emocji. Nagrodę dla najlepszej aktorki przeglądu otrzymała Paulina Suchcicka - odtwórczyni jednej z głównych ról, która zachwyciła jurorów pięknym wokalem i musicalową osobowością. Najmłodszym aktorem był Przemek Palma (Troll), który na scenie zachowywał się jak dojrzały artysta, bawiąc się przy tym znakomicie. Widzowie zaprzyjaźnili się także z pozostałymi Trollami: Kingą Biegun, Olą, Asią i Kasią Palmami, Lidką i Mają Ziółkowskimi, Karoliną Stępień i Weroniką Jachułą. W rolę sympatycznego Bałwanka Olafa wcieliła się Zuzia Janus, która dzięki swej osobowości przekazała widzom wiele mądrości życiowych. Natalia Hibner na oczach widzów znakomicie zmieniła się z zimnej, nieczułej dziewczyny w życzliwą, pełną czułości panienkę.

Z rolą zagraną w gwarze góralskiej świetnie poradziła sobie Ula Biegun. Weronika Podobińska i Joasia Nowacka zagrały Służki, które na scenie miały mnóstwo pracy: począwszy od gry aktorskiej, a na przebieraniu Księżniczek i czuwaniu nad zmianą scenografii skończywszy. Dużym uznaniem wśród krytyków cieszyły się również role męskie, zagrane z dużą dojrzałością przez: Karola Walkiewicza (Hans), Jakuba Wlazło (Kristoff) oraz Michała Deląga (Pastor). Z bardzo trudną rolą Księcia poradziła sobie Ania Korczak, która na scenie czuje się jak ryba w wodzie.

Wielkim atutem spektaklu były starannie zaprojektowane i uszyte specjalnie na potrzeby sztuki kostiumy oraz scenografia, wykonane przez Małgorzatę i Katarzynę Kaletę. Panie dostały propozycję szycia strojów na potrzeby jednego z łódzkich teatrów.

Teatr Nocnych Marków przedstawił spektakl „Ballada na trzy biurka”. Jest to opowieść o trzech kobietach z trzech różnych pokoleń, które zostają przeniesione do jednego z pokoi bankowych. Kadrowa (Bożena Krawczyńska), maszynistka (Aleksandra Błaszczyk) i księgowa (Iza Wota) przechodzą przez piekło wspólnej pracy, nieświadome tego, że w finale spotka je wszystkie przykry los zafundowany przez Dyrektora banku (Marian Kaleta). Recenzenci chwalili spektakl za zręczną, kabaretową i z humorem przedstawioną grę aktorską, a także za profesjonalne „ogrywanie” swoich ról i sceniczną sprawność. Publiczność bawiła się do łez. Nie brakowało też nieprzewidzianych sytuacji, z którymi nasi aktorzy poradzili sobie znakomicie.

Obydwa spektakle będą jeszcze wystawiane na deskach Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie. Już dzisiaj zapraszamy na nie serdecznie.

Foto: Dariusz Śmigielski