Tak mieszkańcy Karolewa nazywali dzisiejszy Park imienia Józefa Piłsudskiego. To w lesie spędzali czas wolny, dzieci w ciepłe dni bawiły się na kocyku, młodzi umawiali się na randki, pływając kajakami po stawach. Spacer poprowadzi Alina Jabłońska.

Podczas kolejnego spaceru Kamila Durki przedstawi historię wschodniej części Karolewa. Dowiemy się, skąd wzięła się nazwa Karolew, poznamy historię fabrykanta Plihala i osiedla biskupiego.

Na koniec powędrujemy zachodnią częścią osiedla Karolew, rozpoczynając od dworca Łódź Kaliska. Wraz z Beatą Arabską opowiemy o początkach dworca, o historii przydrożnych kapliczek czy ulicy Grodzieńskiej. Bazą scenariusza są nagrane podczas zeszłorocznego projektu "Łódź od drugiego wejrzenia" wywiady z mieszkańcami Karolewa, którzy opowiadali nam o swoim codziennym życiu.

Będzie to wycieczka inscenizowana w historycznych strojach. W trakcie spaceru zobaczymy także występ taneczny i muzyczny.

 

Szczegóły wycieczek

16 września  (sobota) –  Wycieczka po lesie, czyli Park na Zdrowiu – wycieczka tematyczna

Start: przy głazie pamiątkowym u zbiegu ulic Konstantynowskiej i Unii Lubelskiej, godz. 14.00; przewodnik: Alina Jabłońska.

Park imienia Józefa Piłsudskiego był przez mieszkańców Karolewa nazywany lasem. Chodzono tutaj nad stawy na randki, bawiły się tu dzieci, a śmiałkowie skakali z wieży spadochronowej. Kapliczki w parku też mają swoje tajemnice, o których opowiedzieli nam najstarsi mieszkańcy Karolewa.

 

23 września (sobota) – Dzieje Karolewa – wycieczka tematyczna

Start: przed głównym wejściem na dworzec PKP Łódź Kaliska , godz. 14.00; przewodnik: Kamil Durka.

Na wycieczce dowiemy się, jaki to Karol założył Karolew, czemu kobiety wzdychały na myśl o bieliźnie od Plihala, gdzie hodowano najpiękniejsze róże oraz skąd się wzięły domki biskupie, czyli poznamy receptę, jak zbudować osiedle z niczego. Trasa spaceru po wschodniej stronie osiedla Karolew.

 

30 września (sobota) – Karolew nieznany – wycieczka inscenizowana

Start: przy przejściu podziemnym do przystanku tramwajowego od strony dworca PKP Łódź Kaliska, godz. 14.00; przewodniczki: Beata Arabska i Joanna Orzechowska.

Przewodniczki w strojach z początku XX wieku przedstawią historię żelaznego potwora, jak nazywano dawniej kolej, opowiedzą o mieszkańcach ulicy Grodzieńskiej oraz sprawdzą, czy na starym ewangelickim cmentarzu straszy. Scenariusz wycieczki powstał między innymi na bazie nagrywanych przez autorki opowieści mieszkańców Karolewa. Podczas spaceru uczestnicy mogą też liczyć na artystyczne, muzyczno-taneczne doznania. Trasa spaceru obejmuje obszar zachodniej części osiedla Karolew.

Wstęp wolny na wszystkie wycieczki.

Kontakt do organizatorów: Joanna Orzechowska 606 326 792, Beata Arabska 506 801 738.

Więcej informacji na stronie: www.regiocentrum.pl oraz na profilu Facebook Podwórka Piotrkowskiej.