ad

„Mur” postawił, a raczej – wystawił teatr „Nadzieja”, działający przy Środowiskowym Domu Samopomocy.

– Zebrani goście byli świadkami burzenia muru, który oznaczał w tej sztuce nie tylko barierę dzielącą ludzi zdrowych i chorych, ale był również symbolem braku wiary we własne możliwości – wyjaśnia Anna Ornaf, kierownik ŚDS.

Dlaczego taki trudny temat? Hasłem Światowej Organizacji Zdrowia WHO tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Promocja zdrowia psychicznego  i zapobieganie samobójstwom”. Jak podają statystyki, samobójstwa stanowią obecnie drugi powód śmierci młodych ludzi od 15. do 29. roku życia na całym świecie. Polska z kolei jest na niechlubnym, drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich…

– Powody są różne. Samobójstwa mają podłoże idealistyczne, są spowodowane porywem gniewu, brakiem samoakceptacji, mogą być odbiciem trudnej sytuacji osobistej i rodzinnej, ale mogą być również efektem zaburzenia psychicznego – mówi Anna Ornaf.

Pabianicka placówka, odnosząc się do hasła Światowej Organizacji Zdrowia, za temat obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przyjęła temat „Samoświadomość – chcę, umiem, potrafię, działam”. Chodzi o zdawanie sobie sprawy z doświadczonych w danym momencie doznań, emocji, potrzeb i myśli oraz swoich możliwości i ograniczeń.

– Idea samego siebie pozwala uwolnić się od negatywnych przeżyć i zburzyć mur odgradzający nas od pięknej, aczkolwiek trudnej rzeczywistości – wyjaśnia Katarzyna Kolasa, pedagog w ŚDS.

Bardzo trafnie opisała to w swoim wierszu pt. „Dar życia” Maria, uczestniczka ŚDS:

„Życie jest odbiciem tego, co myślę i czuję,

więc ode mnie zależy, jak je namaluję.

Spoglądam w przeszłość i tak sobie myślę,

że niepotrzebnie szłam z innymi w asyście.

Dziś jestem dumna i wzniosła, bo moja wartość urosła,

nie każdy to toleruje, ale ja życiu za ten dar dziękuję”.

– Ta pozytywna sentencja uświadomiła nam, że nasze życie jest w naszych rękach i aby odnaleźć jego sens, wystarczy pokochać samego siebie – dodaje pedagog.

W spektaklu wystąpili podopieczni ŚDS, reżyserem była Katarzyna Kolasa, oprawę muzyczno–wokalną przygotował terapeuta Piotr Krygier, a scenografię zaprojektowała instruktor terapii Grażyna Zapędowska.

Po przedstawieniu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek wykonany przez uczestników w pracowni kulinarnej. Można było również nabyć książeczkę z przepisami potraw, które gościły w tym dniu na stole oraz obejrzeć wystawę prac, które wykonali uczestnicy pracowni: plastycznej, krawieckiej, rękodzielniczej, rzeźbiarni i stolarni.

Pabianickie Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego zorganizowane przez ŚDS dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Celem spotkania było: przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na choroby psychiczne,  promocja zdrowia psychicznego i szeroko pojęta integracja.