Teatr „Nadzieja”, działający przy Środowiskowym Domu Samopomocy z ulicy Cichej, wystawił „Księżniczkę na ziarnku grochu”. W ten sposób uświetnił XVII Pabianickie Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Na widowni Miejskiego Ośrodka Kultury zasiadły dzieci z przedszkoli nr: 11, 2, 3 i 6. Mali widzowie żywo reagowali na to, co dzieje się na scenie. Co rusz wybuchali śmiechem, obserwując przygody księcia, który przemierza swe królestwo w poszukiwaniu żony. Podziwiali muzyczne i aktorskie talenty występujących, ich piękne stroje i bajkową scenografię.

Po spektaklu gorącymi rytmami muzyki latynoskiej porwali wszystkich do tańca artyści z Agencji Artystycznej ArtES – Ewa Szymkiewicz i Sławomir Bartkiewicz z przyjaciółmi.

Po części artystycznej był czas na poczęstunek z bajkowego stołu, który uginał się od słodkości przygotowanych w pracowni kulinarnej ŚDS.

Tematem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego były pasje i zainteresowania.

- Wśród uczestników ŚDS są osoby potrzebujące wsparcia psychicznego i fizycznego. Potrzebują spełnienia w różnych dziedzinach życia – spełnienia marzeń. Przychodząc na terapię, mają możliwość rozwijać swoje pasje i zainteresowania – tłumaczyła Anna Ornaf, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy.

„Księżniczkę na ziarnku grochu” wyreżyserowali Katarzyna Kolasa i Piotr Krygier. Scenariusz napisał Piotr Krygier, a scenografię zaprojektowała Grażyna Zapędowska. Stroje (z dużą pomocą uczestników) wykonali instruktorzy terapii zajęciowej z pracowni: krawieckiej - Anna Hanćka, rękodzielniczej - Jolanta Wójcicka i kulinarnej - Wanda Brózda. Wystąpili: król - Krzysztof Siciński, królowa - Danuta Telicka, książę - Bartłomiej Banat, księżniczka na ziarnku grochu - Martyna Sikora, lokaj - Piotr Stefaniak, dworzanie - Dariusz Trześniewski, Mariusz Traczyk, księżniczki - Wioleta, Anna, Bogusława Sadło, narrator - Mariusz Podyma, nadworny śpiewak – Łukasz, nadworny muzyk – Marcin.