Roman Dębski ukończył łódzką Filmówkę. Z zawodu jest operatorem filmowym i ma na koncie wiele filmów dokumentalnych. Jest również nauczycielem wiedzy o kulturze w łódzkim XXXIV LO imienia Krzysztofa Kieślowskiego.
Najstarszy z filmów prezentowanych w piątek to zrealizowany w 1982 roku reportaż „Życie na dializie”. Obraz w reżyserii Wojciecha Maciejewskiego, ze zdjęciami Dębskiego powstał na Oddziale Dializ Kliniki Nefrologicznej wrocławskiej Akademii Medycznej.
Kolejna produkcja to „Bóg stworzył świat i dał go człowiekowi” z 1989 roku. Dokument pozwala poznać Romana Dębskiego nie tylko jako autora zdjęć, ale również reżysera.
Ostatnia z piątkowych propozycji to film przyrodniczy z 2012 roku z serii „Obcy - gatunki inwazyjne w Polsce”. Pokazuje gatunki fauny, które co roku pojawiają się na naszych terenach. Szybko przystosowują się do nowo zdobytych obszarów i często zmieniają je wbrew woli ludzi. Co więcej, są odporne i rozmnażają się w ekspresowym tempie.


Piątkowe retrospektywy to element programu jubileuszowego Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, która świętuje 65-lecia istnienia. Do końca stycznia WFO zaprasza też do małej sali kina Polonia, nazywanej „Akwarium”, gdzie oglądać można wybrane filmy z różnych okresów działalności wytwórni. Projekcje to blisko trzy godziny filmów różnych gatunków, reprezentatywnych dla różnych okresów działalności WFO.