Wilm Hosenfeld – urodził się w 1895 roku w Mackenzell w Hesji. Ranny w I wojnie światowej, był wiejskim nauczycielem w ojczystych stronach. W czasie II wojny światowej jako oficer Wermachtu przez 5 lat służył na terenie Polski.
We wrześniu 1939 roku, jako członek NSDAP, wierzył, że wyrusza na sprawiedliwą wojnę. Straszne przeżycia, jakich doświadczył w Polsce, obserwując z bliska zbrodnicze poczynania okupantów, wstrząsnęły jego sumieniem. Pomagał przetrwać wielu Polakom i Żydom, wystawiał fałszywe zaświadczenia, udzielał protekcji, dostarczał żywności.
To dzięki pomocy Hosenfelda ocalał z zagłady m.in. Władysław Szpilman, polsko-żydowski kompozytor i pianista (jego losy stały się kanwą głośnego filmu Romana Polańskiego pt. „Pianista”).
Po wojnie dostał się do radzieckiej niewoli. Został skazany na 25 lat przymusowych robót. Zmarł w 1952 roku pod Stalingradem.
Dziennik i listy do rodziny ujawniają wewnętrzne dylematy i ewolucję poglądów niemieckiego oficera, który w czasach zła i pogardy dawał świadectwo człowieczeństwa najwyższej próby.

Oto fragment listu do rodziny, napisanego przez Wilma Hosenfelda:
„Każdego dnia muszę prowadzić przesłuchania. Dziś znów miałem powstańca i 16-letnią dziewczynkę. Z żadnego z nich nie udało się nic wydobyć. Być może uda mi się uratować dziewczynę. [...] Ci ludzie kierują się patriotyzmem w najczystszej postaci, ale my nie możemy ich oszczędzać. Staram się ratować każdego, kto jest do uratowania. [...] Nie jestem właściwym człowiekiem do prowadzenia tego typu przesłuchań, a przynajmniej do prowadzenia ich w tak bezwzględny sposób, jaki byłby tu na miejscu i jaki się najczęściej stosuję. A jednak wdzięczny jestem, że muszę to robić, bo przecież mogę niejedno naprawić”.

Prezentacja książki Wilma Hosenfelda pt. „Staram się ratować każdego” - Życie niemieckiego oficera w dziennikach i listach, dziś (wtorek, 12 maja) w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. św. Jana 10. O godzinie 17.00 – pokaz filmu dokumentalnego „Dzięki Niemu żyjemy”. Następnie powitanie gości i prezentacja książki.

przeczytaj także: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/medal-dla-sprawiedliwego-niemca.html