W ten sposób europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski chce zachęcić mieszkańców województwa łódzkiego do zabrania głosu – na wesoło i z dystansem - w sprawie Unii Europejskiej. Komiksy, karykatury, grafiki komputerowe lub mema mogą być zgłaszane przez wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia i chcą w niecodzienny sposób przedstawić swoje widzenie Europy. Pretekstem do ogłoszenia konkursu jest zbliżająca się w 2014 roku 10. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i trwający właśnie Europejski Rok Obywateli. Prace można zgłaszać do końca czerwca. W lipcu oceni je jury z udziałem m.in. zawodowych twórców karykatur i komiksów. Najciekawsze „głosy” w  rysunkowej debacie o Unii zostaną pokazane na wystawie w Parlamencie Europejskim w stolicy europejskiego komiksu - Brukseli, a ich autorzy będą gośćmi europarlamentu i brukselskiego Muzeum Komiksu.

Konkurs skierowany jest do amatorów oraz uczniów szkół artystycznych. Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach. Pierwszą kategorię tworzą uczniowie i studenci szkół artystycznych, drugą – amatorzy w wieku 14-35 lat, a trzecią – amatorzy powyżej 35. roku życia. W sumie jury planuje przyznać 9 nagród za trzy najlepsze miejsca w każdej kategorii. Wyróżnione mogą być też inne prace, np. najlepiej oceniane przez internautów.  

Organizatorem konkursu jest Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Jacka Saryusz-Wolskiego. Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie www.saryusz-wolski.pl oraz na profilu Facebook europosła.