Ania pożegnała się z pracą dla banku. Razem otworzyły kawiarnię podróżniczą. „Daleko Blisko” znajdziemy w najmodniejszym miejscu w Łodzi, w centrum OFF Piotrkowska. To pierwsze takie miejsce w Łodzi.

Kawiarnię prowadzi pabianiczanka Olga Skorupka razem ze swoją przyszłą bratową Anną Żurawicz.

- Na OFF trafiłyśmy w sumie przez przypadek – zdradza Olga. - Chciałyśmy, żeby to miejsce, gdzie otworzymy kawiarnię, nawiązywało do charakterystyki regionu.

Olga zaczęła pytać o wolny lokal przy Piotrkowskiej. Bez szczególnej nadziei na sukces.

- Dowiedziałam się, że wszystko jest zajęte, ale możemy wziąć garaż – opowiada. - Zdecydowałyśmy się na niego.

Doprowadzenie pomieszczenia do porządku zajęło blisko rok.

- Nie było tu okien, ani instalacji elektrycznej. Musiałyśmy skuć posadzkę, wybić dziury w ścianach – opowiadają.

Wcześniej w tym miejscu była stajnia i magazyn przędzy. Później garaż. Aby przekształcić go na kawiarnię, właścicielki gro pracy wykonały same.

- Ania na potrzeby remontu nauczyła się tynkować, a ja malować – mówi Olga.

W październiku udało się zakończyć prace, pod koniec miesiąca lokal oficjalnie został otwarty.

 

Z biznesem, jak z dzieckiem

Dziewczyny rzuciły się na głęboką wodę. To ich pierwsze doświadczenie w prowadzeniu firmy.

- Myślałyśmy, że najgorsze będziemy miały za sobą, kiedy lokal zacznie już działać – opowiadają. - Okazało się, że jest jak z dzieckiem. Największe problemy zaczynają się, kiedy już przyjdzie na świat.

Od tej pory Olga i Ania podporządkowały kawiarni w zasadzie całe życie.

- Pracujemy prawie przez całą dobę. Nawet, jak mamy wolny dzień, to planujemy kolejne imprezy, szukamy ciekawych osób, albo wyszukujemy przepisy na potrawy do kawiarni – mówi Ania.

Na szczęście partnerki doskonale się uzupełniają. Ania ma doświadczenie w handlu. Studiowała zarządzanie i marketing, więc zajmuje się sprawami technicznymi. Z kolei harcerskie doświadczenia Olgi pomagają jej w organizacji spotkań z podróżnikami czy imprez w lokalu.

 

Lawendowe piwo i greckie panini

W Daleko Blisko możemy spróbować egzotycznych specjałów. Zjemy tu gofry belgijskie, portugalskie babeczki pastel de nata czy włoskie panini.

- Wszystko robimy same. Ciasta powstają tu na miejscu – zdradza Olga.

Ci, którzy nie lubią eksperymentować, też znajdą coś dla siebie.

Daleko Blisko zwraca uwagę również na nasze specjały, czasem niedoceniane. Dlatego w menu można znaleźć midownik, ciasta z owocami sezonowymi czy wino aroniowe produkowane w Dobroniu.

Miłośnicy piwa też mają w czym wybierać. Kolekcja piw regionalnych i zagranicznych jest imponująca.

- W ofercie mamy czeskie, słowackie, ukraińskie, niemieckie i belgijskie – tłumaczy. - Z bardziej egzotycznych możemy zaproponować piwa japońskie, tajskie i greckie, a dla odważnych mamy coś specjalnego: piwo bezchmielowe na bazie lawendy.

Można tu też spróbować smaków orientu: herbaty po marokańsku ze świeżą miętą, hinduskiej masala chai z przyprawami, czy kawy po wietnamsku w oryginalnych kawiarkach przywiezionych z Sajgonu.

 

Wielkie podróże całkiem blisko

Olga i Ania zdecydowały się otworzyć kawiarnię o tematyce podróżniczej, bo to ich ogromna pasja. Same zjeździły z plecakiem pół świata. Olga odwiedziła Indie, przejechała koleją transsyberyjską przez Mongolię i Chiny. Rowerem pokonała trasę ze Stambułu do Varny, autostopem wybrała się do Maroka. Ania niedawno wróciła z Indii.

- Chcemy, by to miejsce łączyło ludzi podobnych do nas i tych, którzy marzą o takich podróżach – opowiadają.

Zapewniają, że aby poczuć się jak prawdziwy podróżnik, wcale nie trzeba jechać daleko.

- Mamy nadzieję, ze zachęcimy do wycieczek po regionie, którego zazwyczaj nie znamy zbyt dobrze – dodają.

W Daleko Blisko często goszczą podróżnicy. „Na nartach przez Ural Subpolarny”, „Martwa Droga 2013. W poszukiwaniu stalinowskiej kolei widmo”, „Spływ na drzwiach od kibla Polska - Morze Czarne”. To tylko kilka przykładów opowieści, jakich można wysłuchać w kawiarni.

- Wyszukujemy takich osób na przeróżnych blogach podróżniczych, a część zgłasza się do nas sama – zapewnia Ania.

Właścicielki organizują też wycieczki po Łodzi i wieczorki językowe. Ci, którzy chcą sprawdzić się w komunikowaniu się po francusku czy hiszpańsku, mogą porozmawiać tu z obcokrajowcami.

- U nas każdy może poczuć się jak prawdziwy podróżnik – zachęcają.

Kawiarnię Daleko Blisko znajdziemy przy Piotrkowskiej 138/140.