- Wystawa będzie eksponowana do 28 grudnia - mówi Piotr Poreda, pracownik MMP. - Znajdą się na niej 43 dzieła (obrazy, rysunki i metaloplastyka). Oprócz tego pokażemy również dokumenty i fotografie przybliżające postać Nawrockiego oraz przedmioty osobiste używane przez malarza.

Malarz Bolesław Nawrocki pochodził z Pabianic. Uczęszczał do szkoły elementarnej przy Starym Rynku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, Akademii Krakowskiej i Akademii Juliego w Paryżu. Prace wystawiał w Paryżu, Bordeaux, Rzymie, Warszawie i Poznaniu. Portretował prezydenta Francji Loubeta, króla Włoch Wiktora Emanuela III i jego żonę oraz wiele innych osobistości tamtych czasów.

W 1930 Nawrocki otworzył wystawę swoich prac w Pabianicach. Na prośbę grona miłośników, utrwalił na płótnie wiele scen z życia miasta i okolicy. Znane są cykle: „Wschód słońca w Ldzaniu”, „Z Pawlikowic”, „Grusza na polach wsi Ślądkowice”, „Stawy w Syryczynie”. Za jego zasługą Pabianice po raz pierwszy znalazły się w centrum wielkiej sztuki europejskiej.