Wernisaż „Świata toruńskiego piernika” zaplanowano w piątek, 1 lutego o godz. 13.00 na Zamku (Stary Rynek 1).

Ekspozycja powstała w 2008 roku i stanowi „wędrujący” wariant wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Toruniu – w piwnicach Domu Mikołaja Kopernika.
- Poznawanie fascynującej historii toruńskiego piernikarstwa rozpoczyna się od czasów średniowiecza i organizacji cechowej rzemieślników, kontynuowane jest poprzez prezentację okresu przemysłu po współczesność – mówi Piotr Poreda, pracownik Muzeum Miasta Pabianic.

Zasadnicza część ekspozycji znajduje się w specjalnie zaprojektowanej łodzi, stylizowanej na kształt drewnianej kogi – żaglowca handlowego. Wypełniają ją oryginalne obiekty muzealne (m.in. wybór ze słynnej toruńskiej kolekcji form piernikowych, późnośredniowieczne naczynia: drewniane, gliniane i kamionkowe, a także cynowe kufle i kubki oraz formy do babek i cukierków z przełomu XIX i XX wieku). Ważnymi elementami wystawy są również rekonstrukcje kramu piernikarskiego, sklepu z przełomu XIX i XX wieku czy piekarni, uzupełnione przez kopie przedmiotów (np. form piernikowych, skrzynki i opakowania, współczesne stylizowane naczynia), a także manekiny w strojach historycznych.

Wystawa ma charakter interaktywny. Integralną część ekspozycji stanowią warsztaty dla grup, w trakcie których będzie można własnoręcznie przygotować dekoracyjne pierniki ozdobne o tradycyjnych kształtach oraz odkryć smak toruńskiego piernika, próbując wyrobów Fabryki Cukierniczej „Kopernik” S.A.

Otwarcie wystawy w naszym muzeum połączone będzie z warsztatami wypieku pierników. Kto przyjdzie do Zamku na wernisaż (1 lutego o godz. 13.00), będzie miał okazję spotkać się z Krzysztofem Lewandowskim z Działu Historii Toruńskiego Piernikarstwa Muzeum Okręgowego w Toruniu, który będzie oprowadzał po wystawie.

Wystawę będzie można oglądać w Pabianicach do 25 maja.