Darczyńca przekazał kolekcję 57 kart pocztowych z końca XIX i początku XX wieku.

– Na pocztówkach uwieczniona jest codzienność dawnej Afryki Środkowej – mówi Beata Borycka z muzeum. – Fotografie umieszczone na pocztówkach robione były głównie na terenach dawnego kolonialnego Konga Belgijskiego i Francuskiego. Obok walorów estetycznych mają nieocenioną wartość poznawczą, są doskonałą ilustracją historii, kultury i obyczajowości ludów tego kontynentu.

Jest to kolejna z rzędu darowizna Petera Majoka, wzbogacająca etnograficzne zbiory afrykańskie muzeum. Pierwsze dary trafiły do Pabianic w 2007 roku (ceremonialna tykwa na wino palmowe i cztery rzeźby królewskich przodków ludu Bamileke z Kamerunu). W następnych latach Majok przysyłał: afrykańskie maski, rzeźby, ozdoby (ogółem 24 sztuki), 43 fotografie z lat 1947–1958 z terenów dawnej Rodezji Północnej(obecnej Zambii). W grudniu ubiegłego roku przekazał trzy cenne maski datowane na lata 40. XX w.

– Jest maska biegacza typu mano ludu Dan i Yacouba z południowej Liberii, z regionu Man leżącego pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej a Gwineą oraz dwie maski z brodą z rafii zwane kakuungu, należące do plemienia Yaka z Kongo, które wykorzystywane były podczas rytuału mukanda – tłumaczy Borycka.

Teraz zbiory powiększyły się o 57 pocztówek, na których widzimy Afrykę oczyma fotografów końca XIX i początków XX wieku. Spoglądamy na ludzi, ich stroje, uzbrojenie, wioski, w których mieszkali i miejsca, które były im bliskie i znane.

– Peter Majok, przekazując nam afrykańskie artefakty, zawsze wspomina o mieszkańcach Pabianic, z którymi szczególnie pragnie podzielić się swoją afrykańską pasją – dodaje Borycka. – Jak sam powiedział, chciałby, aby pabianicka kolekcja była dumą mieszkańców naszego miasta.